29 Aralık 2014 Pazartesi

Okudum Bitti -158 : Baykuş || Leonardo Sciascia
                                             Herkese merhaba Kış Okuma Şenliği başladı. Ben de listemdeki kitaplara son hız başladım. Bu kitap da kendi kitaplığıma ait olmayan bir kitap. Yıl bitmeden bitireyim diye , ince kitaplara öncelik verdim.


                                              Baykuş, İtalyan toplumuna ,kültürüne ,sosyal, ekonımik yapısına bakış atan, ağır bir anlatımı olan kısacık bir roman. Bir suç hikayesinden , Mafya 'ya değinen kitap , macera ya da polisiyeden çok göndermeler içeren eleştirisel bir kitap. Crotone Ödülü kazanmış , filme çekilmiş , kapakta da yazdığı gibi İtalya 'da zamanında 13 baskı yapmış. Konu fena olmasa da açıkcası okurken biraz sıkıldım.
... Hayale yer yok. Oysa Sicilya hayal dolu bir yer; Sicilya'da hayalsiz nasıl yaşanabilir?


... Yapılacak hiç bir şey yoktu; eşeği patronun istediği yere bağlamak gerekiyordu; başçavuş Ferlisi'ye, eşeği tam çanak çömlek yığınının ortasına bağlamışlar gibi geldi, atacağı çiftenin yankıları ebediyen duyulacaktı.


... '' Sizce, politikaya atılmak için, hangi tarafı tutmak gerekir?''
    '' Hükümetin tarafını; iktidarda olan kanunları yapar, kanunlardan yararlanmak isteyen kişi hükümetin tarafını tutmalıdır.''                                                                                   BABİL YAYINEVİ 

                                                                                Çeviren : Necdet Adabağ
                                                                                           Ocak 1972
                                                                                             144 Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder