16 Aralık 2014 Salı

Okudum Bitti -150 : Yıldırım Sesli Manasçı &Yüz Yüze &Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek || Cengiz Aytmatov
                                 Herkese Merhaba.Şenlik için son kitabımı bitirmek üzereyken , birikenlerin yazılarını yavaş yavaş yazmaya başlayayım.                                  Cengiz Aytmatov 'un üç hikayesinden oluşan kitap , hemencecik bitti. Zaten bu tür okumalar bana çok keyif veriyor. Üçünden en çok , en baskın olan Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek 'i beğendim. Av sahneleri hariç elbette. Beyaz Gemi ve Gün Olur Asra Bedel kitaplarını da bu ay içerisinde okudum. Keyifli bir Aytmatov ayı oldu benim için.
... Dün var olan bugün yoktur. Bu dünyada insanlar doğar ve ölür.


...Ama dünyada, insan hafızası zamana meydan okur. İnsanın kendi hayatı, göz açıp kapayıncaya kadar geçen zaman kadar kısadır.Ölümsüz olan düşüncedir , fikirdir.


... İnsan birini seviyorsa , bu sevginin gerçek boyutu ancak ayrılık sırasında anlaşılır.


... Deniz , karanın meydana gelmesine çok kızdı ve o günden beri sakinleşmedi. O günden beri denizle kara arasında savaş sürüp gidiyor.Ve insanoğlu bazen denizle kara, kara ile deniz arasında, çok güç durumlarda kalıyor. Deniz, insanları hiç sevmez, çünkü insanoğlu denizden çok karaya bağlı...... Dünyada , deniz avcılığından daha güç ve daha tehlikeli başka bir şey yoktur. İnsan bu hayata çok küçük yaşta başlamalı , alışmalıdır. Bunun için eskiler  ' Aklı Tanrı verir , ama beceri çocukken öğrenilir.' demişler.
... Bitkin bir hâlde düşlere dalıp gerçekleri unutmaya çalışıyordu ama çevresinde hiçbir şey değişmiyordu. Sisin beyaz tülü açılmıyor , üzerlerine çökmüş, kımıldamadan duruyordu. Kayıkta herkes oturduğu yerde, şaşkın, bitkin beklemekteydi , ne olacaklarını , onları neyin beklediğini bilmeden.... Talih vardır güldürür , talih vardır öldürür.


... Gündüzler gündüz , geceler gece olalı beri, ta yaratılıştan beri, bu iki doğa gücü savaş halindeydiler. Denizle kara var oldukça , bu savaş , gündüzler boyu, geceler boyu, sonsuza kadar sürüp gidecektir. Bütün gündüzler, bütün geceler boyu...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder