14 Nisan 2012 Cumartesi

Okudum Bitti-17 : Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Altın çağ ve Hürrem Sultan - Yavuz Bahadıroğlu

- Kanuni ve Hürrem'in gerçek aşk hikâyesi,- Osmanlı'da Bilinmeyen harem hayatı, - Osmanlının eğlence hayatı var  mıdır?- Harem Padişah'a kadın bulma kurumu mudur?- Şehzade katledilmesinde Hürrem sultanın rolü var mıdır?- Kanuni istediği zaman hareme girebilir miydi,- Ak ve karaağalar canı her istediğinde hareme giriyor muydu?- Osmanlıda cariyelik ve harem hayatı nasıldır?

Bunlar tanıtım yazısından alıntılar.

Benim fikrime gelecek olursak ; kitap kesinlikle ucuz roman havasında değil.Tarih kitabı , yer yer ders kitabı havasında olmasına rağmen asla sıkmıyor.Osmanlı'ya ta kuruluşundan beri değiniyor.Kanuni'ye gelmeden bütün padişahları ele alıyor.Özellikle Yavuz Sultan Selim'in vefatının işlendiği bölümde ağladım desem yalan olmaz.

                   Yavuz  Bahadıroğlu ' nun anlatımını çok beğendim. En kısa zamanda başka kitaplarını da almayı düşünüyorum.Kanuni devrinin doğrusuna yanlışına her şeyine değinilmiş.Harem hayatının gerçeklerini gözler önüne sermiş.Çok çok beğendim.Adeta dönemi yaşıyorsunuz okurken.

3 yorum:

  1. Bu kitabı beğendiyseniz, Yavuz Bahadıroğlu'nun Yavuz Sultan Selim'i 3 kitapta anlattığı Şehzade Selim, Mısıra Doğru ve Şirpençe üçlemesini de tavsiye ederim.

    YanıtlaSil
  2. tşkler zaten Yavuz BAHADIROĞLU'nun başka kitaplarını da okumayı düşünüyordum.Öneriniz için tşkler.İlk fırsatta alacağım inş.

    YanıtlaSil
  3. Kitapları aldım hatta Şehzade Selim'i okudum bile.Çok beğendim diğer ikisini de en kısa zamanda okuyacağım ,tşkler:D

    YanıtlaSil