22 Nisan 2012 Pazar

Dün Gece Acildeydik:(

              

Dün Gece Canım Annem hastalandı.Tansiyonu çıkmış 22-11 lere.Öldüm telaştan.Tansiyon aletimiz bozuktu.Komşudan aldık ölçtük.22 yi görünce telaşlandım ,elim ayağım dolandı.Aletde sorun vardır dur bende ölçeyim dedim ki benim tansiyonum hep düşüktük 8-3 ila 9-6 arası değişkendir. Benim ki bile 16-8 çıktı.Alet bozuktur dedim ama elim ayağım titremeye başladı.Neyse acele bir araba bulup gittik acil servise.
Kalabalık,gürültü.Fiş alıp sıra beklemeye başladık.Bu arada sıra çalan uyanıklar da olmuyor değil.Koskoca öğretmen adam hatta müdür bizden 3 sonraya numara almış.Geçmiş olsun neyiniz var dedim çocuk öksürüyormuş.Çok acil bir durum haklı.Saldırıp bizden önce girdi içeriye.Bende içeri girdim hemşire tanıdık y adama bişey demedi beni tersledi.Moralim Bozuldu neyse söyledim kadının tansiyonu 22 hemşire siz çıkın ben gelip ölçecem dedi.Sıramız gelene kadar bekledik.15 dakikadan fazla.Annemin gözleri bile kızardı, yüzü mora yakın  kırmızı.Ağladım ağlayacam.Neyse ölçtü hemşire hanım 22-10 çıktı.Doktor hemen iğne yapın damardan dedi.Saat dokuzda (gece)ilaç içti dedim ozaman başka bir iğne adı söledi.Boş bir yatak bulup yatırın hastanızı dedi.Yarım saatte  3 defa tuvalate gitsin en az dedi.Yattık yarım saat geçti ölçüldü tansiyon buseferde 21-11 çıktı.Biraz bekleyin geliyorum dedi.15 dakika sonra dil altı verdiler.Bekledik ömrümden ömür gitti.Saat 22:30 da zor güç 18 e düştü.Daha burdasınız dediler.İlaçların etkileşimifalan sürdü sanırım 00:10 civarı en son 15-8 e düştü.Şekeri ölçüldü normale yakın çıktı.Eve gidin dinlenin dedi.Salı günüde aciillik olmuştuk neyapalım dedim hafta içi dahiliyecinizde görüşün dedi.Kısmen rahatlayıp eve döndük.
                  Şimdi bir insan acile neden gitmeli? Acil bir durumu varsa gitmeli.Sinizütü varmış,başı ağrıyormuş,çok öksürüyormuş öksürünce midesi bulanıyormuş,beli ağrıyormuş yatamıyormuş .Herkesin derdi kendince büyüktür tamam.Ama Bunlar acili meşgul etmek için geçerli sebepler mi? Genç evli bir çift geldi ,kadın hasta ağlamaktan ölüyor.Beklerken geçmiş olsun neyiniz var dedim.Migreni varmış , dayanamıyormuş.Sakinleştirici yapıp gönderdiler.Benim de var migrenim ağır ve yıllardır çekiyorum.Ama acilde 80 yaşındaki solunum zorluğu çeken hasta sandalye tepesinde boş yatak beklerken ben migrenden yatak işgal etmeye korkarım, Allah'tan korkarım.
                    Doktorların , hemşirelerin işi gerçekten zor.Allah yardım etsin.Ama gelgelelim bir anlam veremediğim nokta : Neden hastları terslerler.Şeker ölçmek için gelen hemşire hanım yatağa kadar geldi , parmak delme iğnesini unutmuş,peşimden gelin içerde ölçelim diye hasta kadını kaldırdı.Düştük peşine gittik.ŞEker ölçüm aletinin iğnelerini alete takmadan sapladı cart diye parmağa,acıttı.Ona da neyse kan az çıkınca annem sıkayımmı parmağı dedi.Kadın ters ters Çek çek sen elini ,karışma diye çemkirdi.Güleryüz tatlı dilden geçtim insana insan gibi muamele yapmak bukadar mı zor.İnanın bunları yazarken göz yaşlarımı zor tutuyorum.Sırf hemşireler için demiyorum ,neden başkalarına 'siz' diye hitap etmek bukadar zor.Hasta olunca ya da devlet dairelerine işiniz düşüp gidince saygıdan muaf mı kalıyoruz? Neden tanıdıklara heryerde öncelik tanınıyor?
                     Çok üzgünüm,mutsuzum.Allah tüm hastalara şifa versin.Şayet okuyan birileri varsa bu yazımı lütfen Allah rızası için anneme dua eder misiniz?

2 yorum:

  1. :(((yaa okuyunca inanın sizi, annenizi hiç tanımadığım halde tepem attı:((işte ülkemizin içler acısı hali:(((annenize çok geçmiş olsun, sarımsak tansiyonu düşürür (biliyorsunuzdur zaten siz de)sıksık sarımsaklı yemekler yapın hani doğal yolla belki iyi gelir, migren benim de var felakettir bilirim ama yatak işgal etmeye gerek yok relpax diye bir ilacım var onu keşfettiğimden bu yana kurtuldum..ağrı başlar başlamaz alıyorum..dualarım anneniz için..moralinizi bozmayın ama...

    YanıtlaSil
  2. Çok tşkler :( Allah razı olsun.Zaten çeçen asıllı olduğumuz için sık sık yeriz sarımsak.Bizde çok kullanılır:)Relpax kullanmadım hiç.İlk fırsatta aile hekimiyle görüşeyim.Tavsiyeleriniz için ,okuma zahmetine girdiğiniz için ve dualarınız için çok çok tşkler.

    YanıtlaSil