8 Nisan 2012 Pazar

Okudum Bitti-14: Sicilya Konuşmaları- Elio Vittorini

                          
                Annemin eski kitaplarından,yani yanılmıyorsam 1971 basımı.Türkçesi Gönül Çapan'a ait.İlk elime alınca nedense mafyamsı maceralar okuyacağımı sanmıştım:) Yanıldım.Kitap 190 sayfa.


                      Kitabı anlatan kahramanımız Silvestro, babasından gelen ; annesini terk ettiğini başka bir kadınla gittiğini,Ona(annesine) maddi destek sağlayacağını ama manen yanında olması gerektiğini,bu doğum gününde kart atmak yerine annesini ziyaret etmesi gerektiğini söyleyen bir mektupla iş çıkışı aniden yola çıkar. (Vaybe ne uzun cümle oldu A.Hamdi Tanpınar'ın Huzur'unu okurken uzun cümlerle boğuşa boğuşa alıştım mı ne:) )
                         
                  Kahramanımız yol boyunca rastladığı diğer yolcularla,annesinin yanına gidince onunla,onun tanıdıklarıyla,köyde tanıştıklarıyla yaptığı sohbetleri anlatıyor.Bu yolculuk hem gerçek bir yolculuk hem de geçmişe bir yolculuk oluyor aslında.Zaman zaman hastalık ve fakirlikten bahsediliyor ki bu yer yer üzdü beni.

                        Kitabın arka sayfa tanıtımında , 'Kolay kolay unutulmaz güzellikte bir kitap, sık sık yeniden okunabilecek,her okunuşta yepyeni ve değişik tatlar bulacağınız gerçek bir eser' yazıyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder