2 Ocak 2016 Cumartesi

Zeplin || Karin Tidbeck

                           Tembel blogger Mehtap 'tan artık geçtiğimiz senenin kitapları gelecek. Son dört kitabı da bloga yazdıktan sonra , bu sene tembellik yapmamaya söz vereceğim. Gerçi tembelliğimin çoğu elimde olmayan nedenlerden dolayı oldu ama ...
                           Zeplin öykü sever bünyeme ilaç gibi gelen kitaplardandı. Kapağı şahane. Bir de kıpkırmızı ciltli, harika. Dış görünüşü kadar içi de güzel kitaplardandı.                     Büyülü gerçeklikle bilim kurgunun buluşup, kaynaştığı, buram buram İskandinav kültürü kokan , biraz farklı ; hatta garip öykülerin olduğu kitap hakkında harika yazarlar da harika şeyler yazmış. Okuyun bence.
"Daha önce Zeplin gibi bir şey okumadım. Belirgin bir şekilde Kuzeyli oluşunu saymazsak Karin Tidbeck'in hayal gücü hiçbir sınıfa girmiyor -usul usul, zekice, anlatılamayacak kadar tuhaf... Ve çeşitli. Ve tedirgin edici. Ve eğlenceli. Ve gizemli biçimde dokunaklı. Bunlar şahane hikayeler." 
- Ursula K. Le Guin- 

"Sade ve canlı, temkinli ve tuhaf… imkânsızlıkların harmonisiyle Tidbeck, esaslı bir ses." 
- China Miéville-


Tidbeck'in tekinsiz ve rahatsız edici yazma yeteneği adeta tanrı vergisi. Bu harika, ustaca yazılmış öykülerde büyü usulca ortaya çıkıyor. Ormanlardan ya da topraktan geliyor veya kendi içinizde hep var ya da tamamen başka bir diyarda mevcut… insanı biraz sersemlemiş ve daha da fazla efsunlanmış halde bırakıyor." 
- Karen Joy Fowler- 

... Çocukluğundan kalma yerlere gittiğinde her şeyin gözüne çok daha küçük görünmesi gerekir.
*Ove Lindström için Bazı Mektuplar
... '' Başkalarını inciten insanlar, hayal gücü en yüksek olanlardır.''
*Rebecka
...Bir resmi kurumu aramak için en kötü zaman olduğu gayet iyi bilinmesine rağmen, işi olan herkes pazartesi sabah arar.
*Arvid Pekon Kim?... Zaman tiksindirici bir şeydi, insani bir şey. Buraya ait değildi. Eti çürüten, rüyaları solduran güçtü o.
*Augusta Prima

AYLAK KİTAP

Çeviren: Tülin Er
Haziran 2014
150 SayfaHiç yorum yok:

Yorum Gönder