2 Ocak 2016 Cumartesi

Yokuş Yukarı || Rıfat Ilgaz                                Kitaplığımın belki de en yıpranmış kitaplarından biri Yokuş Yukarı. Annemin kitaplarından. Rıfat Ilgaz ailece sevdiğimiz yazarlardan.


Blogda yazısı olan kitaplar:

Şevket Ustanın Kedisi burada

Hoca Nasrettin ve Çömezleri şurada .
   Gazeteci, yazar, şair, çok yönlü insan Rıfat Ilgaz bu kitapta anılarını yazmış. Dönemin zorluklarından, kendi yaşadığı sıkıntılara kadar birçok şeye ver verdiği, kolay ve merakla okunan bir kitap oldu benim için.

... Can Yücel o günlerde sadece Hasan Ali 'nin oğluydu. Bundan en çok  tedirgin olan da yine kendisiydi, yani bizzat Can Yücel! Ya babasından duymuştum ya da bir başkasından... Can Yücel İngiltere'ye ''tahsil-i kemalat''a gitmeden önce Gazi Lisesi'ne gidermiş. Sabahları geç kalma tehlikesini bile göze alarak babasının makam arabasına binmezmiş. Bir gün babası ''Bineceksin!'' diye diretmiş. ''Binmem ben makam arabasına! Geç kalırsam giderim!'' deyince kızmış bizim Hasan Ali Bey: 

'' Oğlum,'' demiş, '' bu arabaya binmek ayıpsa ben de binmeyeyim bundan sonra.''

'' Yok baba! Senin için bir ayıbı yok! Sen Milli Eğitim Bakanı'sın! Arabayı bakansın diye vermişler sana! Benim ne işim var senin arabanda!''

... Sınıf adlı bir kitap çıkarıp Türkiye'mizde 142. maddeden ilk kez içeri atılan anlı şanlı bir şairdim.
... Çok yaşamanın en kötü yanı bir mezarlık kadar korkulu, gene bir mezarlık kadar da taşyürekli olma zorunluluğu... Daha bir hafta önce aldım ablamın ölüm haberini... Daha nice ölüler... Kuşağımın sanatçıları, Sait'ler, Sabahattin'ler, Orhan Kemal'ler, Niyazi'ler, Faruk'lar, Cahit'ler...


ÇINAR YAYINLARI

Ocak 1987
200 Sayfa
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder