13 Kasım 2017 Pazartesi

Okudum Bitti- 149: Minimal Öyküler | Gençler İçin Yaratıcı Yazarlık || Ilgaz Öncel
                  Kitap seven herkese merhaba. Günün kitabı Gençler İçin Yaratıcı Yazarlık alt başlıklı Minimal Öyküler. Kapağı da içeriği de çok güzel. Gençler için kısmı artık beni biraz geçti mi acaba? Gerçi emekli olduktan sonra yazmaya başlayan yazarlar da biliyorum. 

          Yazma konusunda bir hayalim, planım olmasa da kısa kısa konu başlıklarını okurken, ne tatlı şeyler çıkar bunlardan demekten kendimi alamadım. Hatta annem benden önce göz attığı için, bazı başlıkları anket yapar gibi sen olsan ne yapardın şeklinde bana sordu. Yakın zamanda yazmaya hevesli bir gence hediye edeceğim kitabı. Umarım ilerde iyi bir yazar olunca, ''Mehtap teyzem de 10 numara 5 yıldız insandı. Bu ilk kitabımı ona ithaf ediyorum,'' der.

            Hem farklı türlerde 450 konu başlığı hem de 50 başlıktan oluşan karakter yaratma tüyoları ile tatlı ve faydalı bir başvuru kitabı olmuş. 
''Yaratıcı yazı alanında bir boşluğa seslenen bu çalışma, gerçeklikten bilim-kurguya, hayalden kurgu-dışına uzanan içerikleriyle ve farklı türleri denemeyi öneren başlıklarıyla yazarını arayan minimal öyküleri okuyucularına sunuyor.''    Birkaç örnek vereyim konu başlıklarına:


''Bunca insan yalnızken neden bunca insan yalnız'' sorusuna cevap aradığın bir monolog yazmayı deneyebilirsin.Aynı günü durmaksızın yaşatabilen makineyi icat ettin.Bilinmeyen bir hesaptan bir e-posta aldığını ve şöyle yazdığını düşün: ''Bu e-postayı sonuna kadar okursan seni öldüreceğiz. Sonuna kadar okumadığın takdirdeyse ailenden birini. Karar senin.''

VELESPİT YAYINLARI


Ekim 2017

90 Sayfa


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder