31 Ekim 2017 Salı

Okudum Bitti- 139: Ağaç Diken Adam || Jean Giono

                Kitap seven herkese merhaba. Günün kitabı Ağaç Diken Adam. Hem hikayesi hem görselleri çok güzel. İncecik ama kocaman umut aşılayan bir kitap.

            Elzaard Bouffier hayatının büyük bir kısmını ağaç dikmeye adamış muhteşem bir adam. Hiç yılmadan, durmadan ektiği ağaçlarla kocaman bir orman oluşturan keşke gerçek hayatta da böyle şahane kalpli insanlar daha çok olsa dedirtecek insanlardan.

          Tek bir insanın, tek bir ağaçla çıktığı yolda ortaya çıkardığı mucizenin kitabı. Bütün çocukların okuması lazım. Hayat bazen tutmuş tek bir fidanla, ellerinizle tedavi ettiğiniz yaralı bir hayvanla güzelleşir. Çünkü sevgi her şeyin ilacı. Hiçbir emek asla ziyan olmaz. Söz konusu doğa ve hayvanlarsa asla... 

          Yazar kitabının yazılış amacının 'Ağaç sevgisini aşılamak,' olduğunu söylemiş. Birçok dile çevrilmiş ve böyle güzel bir amacı olduğu için yayın haklarını ücretsiz devretmiş. Güzel insanların varlığı bile mutluluk sebebi. 
''Bir insanın kişiliğinin gerçekten olağanüstü yönlerini anlayabilmek için, eylemlerini uzun yıllar boyunca izleyebilme şansına sahip olmak gerekir. Kişinin eylemleri bencillikten tamamıyla arınmışsa, onu eyleme yönlendiren itki eşsiz bir yüce gönüllülük örneğiyse, hiçbir ödül beklemediği kesinse ve dahası yeryüzünde silinmeyecek izler bırakmışsa, işte o vakit gerçekten de, hataya yer bırakmayacak bir kesinlikle, unutulmaz bir insandan bahsediyoruz demektir.''''Kadınlar erdemlerini, erkekler kötülüklerini yarıştırırlardı...''''İnsan bütün bunların tek bir adamın elinden ve ruhundan çıktığını düşününce, insanoğlunun yok etmenin dışındaki işlerde de Tanrı kadar yetenekli olabileceğini kavrıyordu.''
EVEREST YAYINLARI

Çeviren: Didem Nur Güngören
İllüstrasyon: Oğuz Demir
4. Basım Mart 2015
58 Sayfa


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder