16 Ekim 2017 Pazartesi

Okudum Bitti- 131: Tanrıçalar, Cadılar ve Aykırı Kadınlar || Banu Başeren& Altun Çiçek Çalasın




             Kitap seven herkese merhaba. Günün kitabı Banu Başeren ve Altun Çiçek Çalasın 'ın ortak çalışması sonucu ortaya çıkan çok güzel bir kitap: Tanrıçalar, Cadılar ve Aykırı Kadınlar. 

          Hepimizin tanıması, bilmesi gereken kadınları ve bir babayı anlatıyor kitap bize. Kimi tarihin tozlu sayfalarından arz-ı endam ediyor, kimi de günümüzün isimsiz kahramanlarından. Çoğunun hikayesi de yüreklerimizi cız ettirecek cinsten. Bütün Tanrıçalar, Cadılar ve Aykırı Kadınlar'ın kitaplığında olsun bence. Çoğunun hikayesini az çok biliyor olsam da ilk defa okuduklarım da oldu. 


    Kimler kimler yok ki: Afife Jale, Bahriye Üçok, Farkhunda, Piraye, Fikriye Hanım, Ümmiye Koçak, Nilgün Marmara, Sylvia Plath, Aysel Gürel, Füruğ Ferruhzad, Bergen, Adile Naşit, Frida Kahlo ve daha nicesi... Ve Mehmet Aslan...






     Karanlığa inat, umut ve aydınlık hikayeler var içinde. 46 dişil hikaye+ 1 adam= 47 insan öyküsü. Pisagor'un kutsal 11 sayısı gibi 1+1. Hem dişil hem de erili arıyoruz içimizde. Cinsiyetçi değil, birleştirici. Bildiğimiz kahramanların bilinmeyen öyküleri.



TOTEM YAYINLARI

1. Basım Ocak 2017
248 Sayfa



2 yorum: