18 Ağustos 2017 Cuma

Okudum Bitti-98: Dimple ve Rishi Tanışınca || Sandhya Menon


            Kitap seven herkese merhaba. Günün kitabı Misis Kitap'ın üçüncü güzeli Dimlpe ve Rishi Tanışınca. Kitap çevrilmeye başlandığından beri, yani ilk duyduğumdan beni merakla, heyecanla beklediklerimdendi. Çünkü tatlı çevirmenini çoğumuz tanıyoruz. Blog yazılarını neredeyse ilk gününden beri severek okuduğum, Youtube videolarını zevkle izlediğim Pinuccia'nın Kitapları blogunun tatlı sahibi Pınar. 💓 Blogu için tık tık.
            Üstelik bugün doğum günüymüş. Kutlu olsun,  Şirin ile beraber kendisine musmutlu, bol kitaplı yıllar diliyoruz. Çevirinin mükemmel olduğunu söylemeye gerek yok bence. :) Kitap çok güzel bir sunumla geldi. Bu şekilde satın alabilirsiniz isterseniz. Mis kokulu sabunu, bandanası, pipetli bardağı ile beraber. :) Şirin kızım sunum setine dahil değil. 


        Dimple hayalleri, idealleri olan , kendi ülkesinde doğup büyümese de geleneklerine bağlı bir ailede yetiştirilen Hintli bir kız. Hayallerine kavuşmak için üniversite öncesi bir yaz okuluna gitmek istiyor ama başta annesi olmak üzere ailesinin planlarında iyi bir Hintli koca bulmak var. Pahalı bir yaz okulunun ücretini ödemeyeceklerini düşünürek sormaya bile çekinir ama şaşırtıcı bir şekilde kendini orada bulur. :) 

        Rishi ise yaşıtlarının aksine görücü usulü evliliğe bile itiraz etmeyecek kadar ailesine bağlı Hintli bir yakışıklı. Ailelerin kendi aralarında kurdukları plandan haberdar. Neredeyse yani. 

        Film gibi romantik bir karşılaşma olacak zannediyorsanız, ehh romantik komedi diyelim. Dimple ve Rishi tanışınca neler olacak merak ediyorsanız okuyun bence. Oldukça tatlıydı. Hint kültürüne dair tüyolar da bulabileceğiniz, yer yer güzel mesajlar da veren şeker bir kitap olmuş. Okurken sık sık ahh gençlik, hey gidi eski günler, ilk aşk ne tatlıydı ya, gibi iç çekmeler yaşamama sebep oldu o ayrı. :) Bir de siz kitabı okurken Hint müziği dinleyebilirsiniz ama benim aklımda şu vardı: Aşk incelik ister... Bir de gülmeyin, Yıldız Tilbe Havalım dinleyin benim için. :))
     
               
''Rishi yıllardır annesini ve babasını gözlemleyerek uyum ve istikrar için nelerin önemli olduğunu öğrenmişti. Bir sürü dramatik ve kalp durduran romantik anısı olsun istemiyordu. Sadece uzun ve sürdürülebilir bir birliktelik istiyordu.'''' Müstakbel eşim, merhaba,'' diye seslendi. Sesi neşe doluydu. Ve devam etti, 'Ömrümüzün birlikte geçecek kalan kısmına başlamak için sabırsızlanıyorum.'
     Dimple bir dakika boyunca oğlana baktı. O an aklına gelen tek kelimeyi söyledi: 'Ne? Ne?' 

    Dimple bu çocuk hakkında ne düşüneceğini bilmiyordu. Seri katil? Hapishane kaçkını? Yan kesici? Her şey anlamsızdı. Bu yüzden o an aklına gelen ilk şeyi yaptı ve elindeki soğuk kahveyi oğlanın suratına çarptı, aksi yönce hızla oradan uzaklaştı.''


''Offf, hangimiz cevaplarını duymaktan hoşlanmayacağımız soruları, yine de ısrarla sormaya devam etmeyiz ki?''''Sanatın işe yaramazsa ne olacak ki? Seviyorsan yine de yapmalısın. Yoksa sevmenin ne anlamı var?''''Sanki ruhlarınız dost sizin...''''Dimple az önce Rishi'nin ruhunu gerçekten görmüştü ve o ruhu çok sevmişti.''''Bir anda aklına Emily Bronte'nin Uğultulu Tepeler kitabından o meşhur alıntı geldi: 'Ruhlarımızın ne ile yoğrulduğunu bilmiyorum, ama onunkiyle benimki aynı hamurdan.' Dimple bunu düşününce kızardı ve kafasını dağıtmak için öksürüyormuş gibi yaptı.''''Dimple'ın elleri terlemişti. 'İstediğin bu mu? Bir masal mı?''

'Başlangıçta pratik bir birliktelik istemiştim, ama şu an bir masalın ortasındayım zaten.' ''
MİSİS KİTAP

Çeviren: Pınar Çelebi
Temmuz 2017
436 Sayfa

       

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder