1 Temmuz 2017 Cumartesi

Okudum Bitti-85: Başkalarının Kederi || Leah Hager Cohen

           Kitap seven herkese merhaba. Yine tembellik çöktü üstüme. Biten kitaplar birikti. Sıcaktan buharlaşmak üzere  olduğum için de kertenkele gibi kıpırdamadan durmaya gayret ediyorum. Bu aralar seri kitapları bitirme planım var. Aralara başka kitaplar alarak. Başkalarının Kederi de arka kapak yazısı yüzünden merak ettiklerimdendi. 

          Kitabın uluslararası prömiyerini 2015 Cannes Film Festivali'nde yapan bir film uyarlaması da var. Birçok ödüle de aday gösterilmiş. Konu ilgi çekici olunca, üstüne de bunlar eklenince çok büyük bir beklenti oluştu bende. Kesin severim, diyordum ama üzülerek söylüyorum pek öyle olmadı. Çok durağan geldi. Filmi bulup izleyemedim ama olsa izlerdim. Belki filmi daha çok severim. :)           Konu olarak kasvetli olması normal. Dram zaten. Ama anlatımı sevemedim sanırım. Tam sever gibi olurken koptu, içine alamadı beni. Arka kapak yazısını da paylaşayım belki ilginizi çeker.


Eşinden sır saklamak daima sadakatsizlik midir? Ve de böylesi bir sır nelere mal olur? 
Doğumundan elli yedi saat sonra hayatını kaybeden bebeklerinin yasını tutan Ricky ve John, kendileri ve iki çocukları için yeniden normal bir hayat kurmaya çalışırlar. Bu süreçte hiçbir şey değişmemiş gibi yaparken, evliliklerinde de her şeyin yolunda gittiğini varsayarlar. Yine de bebeğin ölümünün neticesinde, aralarındaki bastırılmış güvensizlikler su üstüne çıkar.

Anne babaları arasındaki gerilimin farkında olan on yaşındaki Biscuit ve on üç yaşındaki Paul da zamanla kendilerinden beklenmeyen davranışlar sergilemeye başlar. Dört aile üyesi üzüntülerini içlerinde yaşamak üzere parçalara bölünüp kendi dünyalarına çekilirken beklenmedik bir misafir gelir ve her insan hayatının parçası olan ancak içinde bizi birbirimize doğru çeken bir güç de barındıran keder denen o hisse daha duyarlı olmaya başladıklarını fark ederler.

“Leah Hager Cohen olağan zorlukları, incelikli trajedileri ve insan ilişkilerinin umulmadık hassasiyetini sergileyen başlıca yazarlardan biri… İçinde barındırdığı derin üzüntülere rağmen, gerçekçi karakterleriyle insanlığı aydınlatan umut verici bir kitap.”

-The New York Times Book Review-
“Cohen’in zengin bir anlatıma sahip bu romanında, yeni doğan bebeğin ölümü Ryrie ailesinin usulca çöküşünü tetikliyor… Etkileyici.”

-More-
“Leah Hager Cohen zorlu konuları tükenmeyen bir sevgi ve anlayışla yazıyor.”

-Tom Perrota, Kalanlar kitabının çoksatan yazarı-
“Muhteşem anlatımıyla Cohen bizi geçmişten geleceğe götürüp tekrar geri getirerek bir ailenin kaybını, acısını ve özlemini ustalıkla inceliyor.”

      
 -Kirkus Reviews

FENİKS KİTAP

Çeviren:  İrem Karay Yücel
384 Sayfa


1 yorum:

  1. Konusu ilgimi çekti.Kapak tasarımı da hoş.Bunu da dağ gibi büyüyen okunacaklar listesine ekleyeyim müsaadenizle.:) Emeğinize sağlık...

    YanıtlaSil