23 Temmuz 2017 Pazar

Okudum Bitti- 92: Diseksiyon || Mehmet Rıza
           
             Kitap seven herkese merhaba. Günün kitabı yerli bir gerilim/macera romanı Diseksiyon. Yazarı Mehmet Rıza uzun yıllar sağlık sektöründe çalıştıktan sonra edebiyat dünyasına yönelmiş. Tıbbi detaylarla dolu bir kitap.

         Kahramanımız Mayda Ramazan başarılı, genç bir kalp cerrahı. İlk bakışta iyi bir kariyere, yüksek hayat standartlarına, mutlu bir evliliğe sahip olduğu için şanslı azınlıktan olduğunu düşünebilirsiniz. Lüks arabalar, pahalı telefonlar... Neredeyse hayal edilebilecek her şeye sahip. Güzel bir kızı da var. Daha ne ister ki bir insan, öyle değil mi? Ama değil işte. Bir andan her şey sarpa sarmaya başlar. Önce iş yerinde, sonra hayatında. Hem de öyle böyle dert değil başındaki. Gizli cemaatler, büyük paraların döndüğü çıkar oyunları... Yalanlarla, sırlarla örülü hayatıyla yüzleşmesini okurken birçok farklı detaya daha şahit olacaksınız. 


       Detay dedim de kitap birazcık fazla detaylı ve uzatılmış geldi. Hani biraz daha az ve öz olsaydı , daha mı iyi olurdu acaba?  Punto da biraz küçüktü.  Zaten bu ay okuma hızım yerlerde sürünüyor. Yeni yazarlar keşfetmeyi benim gibi siz de seviyorsanız şans verebilirsiniz. 


    Bakın Mehmet Rıza ne demiş: 

''  Diseksiyon, tıpta vücuttaki bir parçanın çıkartılması anlamına geliyor ama teşrih, tahlil, parçalarına ayırıp inceleme gibi anlamları da var. İnsan, ruhunun bozulduğunu fark etmeden yaşayabiliyor. Bir gün aynaya baktığında değiştiğini görebiliyor. İşte o zaman yol ayrımında bir karar vermesi gerekiyor: İnsan ya özünü arayacaktır ya bozulan yaşam kısmının tüm hayatını ele geçirmesine izin verecektir! 'Diseksiyon'u bu açıdan tıbbi bir terimden daha çok, polimorf bir kavram olarak tanımlıyorum.'' 
* Sözcü Gazetesi röportajından.

''Hayat, sanki ipleri birbirine karışan bir yumak gibi... Tam çözdüm derken birçok ip düğümlenebiliyormuş demek.''''Şu hayatta kimse sahte bir gerçekle kandırılıp, ömrünü geçirmeyi kabullenemez. Küçük yalanlar, büyük yanlışlar doğuruyor.''
MONA KİTAP

1. Baskı Haziran 2017
476 SayfaHiç yorum yok:

Yorum Gönder