28 Mart 2016 Pazartesi

Okudum Bitti -38: Fobi || Wulf Dorn

                           Herkese merhaba. Hafta içi , kitap seven ve sık sık bana harika kitaplar hediye eden bir kitap dostumdan yine çok güzel bir paket aldım. Aslında okuma planıma göre hemen başlamayacaktım kitaplara ama dayanamadım. Bir bakayım derken altmış sayfa okuyunca, meraktan bırakamadım.


                Wulf Dorn 'un ilk kitabı Psikiyatrist 'i severek okumuştum. Aradaki diğer kitaplarını henüz okumadım ama Fobi 'den sonra, onları da okumayı planlıyorum. Psikiyatrist yazım burada


                Kitap daha ilk sayfadan gerilimle başlıyor. Sarah oğlu Harvey ile beraber tedirgin bir uykuya yatmak üzereyken, iş gezisindeki kocasının erken döndüğünü düşünüp, onu karşılamak için mutfağa inince ; kocası gibi giyinmiş, oymuş gibi davranan ürkütücü bir yabancıyla karşılaşır. Bir kurtuluş yolu düşünebilmek için yabancının oyununa dahil olur.


               Bu oyun kafa karıştırıcı ve gerilimi hiç azalmadan kitap boyunca devam eder. İşleniş olarak sevdiğim bir filme de benzettim ama filmi söyleyip de tüyo vermeyeyim. Okurken hep acaba şöyle mi , şu sebepten mi diye düşünmekten , kitabı bırakamadım. Keyifle okudum. Tahminlerim epeyce tuttu.  Güzel kitabı okumama vesile olan dosta teşekkürü bir kere daha borç bilirim. 


                Psikiyatrist' ten  tanıdığımız Mark Behrendt 'in de eski bir dost olarak sahneye çıkmasıyla, ben de eski bir dosta kavuşmuş gibi oldum. Sürpriz oldu, kitapla ilgili detay bilmeden okumanın faydaları. 


             
... Bırakıp gitmekten hepimiz nasıl da korkuyoruz.


... İnsanın büyük şeyler başarabilmesi için küçük işlerden başlaması gerektiği hep söylenmez miydi?


...  Sarah Bridgewater günlüğüne şunları yazdı : Kader, kaprisli bir demiryolu makasçısı gibi. İnsanları bir araya getirip sonra ayırıyor. Canı isterse onları  yeniden karşılaştırıyor. Üstelik bu karşılaşmanın yollarını insan en çılgın fantezilerinde bile hayal edemiyor.


...Bu yalnızca bir düş. Bir düş olmalı! Harvey geçenlerde mutfakta siyah bir köpek gördü, ben de şimdi mutfakta bu adamı görüyorum. Mutlaka birazdan uyanacağım. Evet, öyle olacak.


...İnsanın kendi dört duvarı arasında güvende olduğu kuruntusu, diye düşündü ürpererek. Buna inanmasanız iyi olur.


... Geçmiş geleceğe destek olur, diye düşündü adam...


... ''Yaşayanlar ondan ders çıkarmayacaklarsa ölümün başka ne anlamı olabilir ki? ''  

PEGASUS YAYINLARI

Çeviren: Regaip Minareci
Mart 2016
352 Sayfa


27 yorum:

 1. Merak ettim güzel bir kitaba benziyor. Elinize dilinize yüreğinize sağlık.okunacaklar listeme almalıyım galiba

  YanıtlaSil
 2. ben de bir tane okudum bu yazardan ama hepsini okuycam senin gibi. hain yüreğim okudum, yazmıştım blogda.

  YanıtlaSil
 3. merhaba bloğunuzu takipdeyim bana da beklerim,sevgiler :)

  YanıtlaSil
 4. deeptone'un sayfasından öğrendim sizi.İzleyeniniz oldum. Ben de öykü, anı, deneme, gezi ve köşe yazılarım ile yalnızca kendi çektiğim fotoğraflardan oluşan www.acemidemirci.blogspot.com adresli bloguma bekleri. Hüdaydalı selamlarımla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, selamlarımı aldım geliyorum.

   Sil
 5. Merhabalar sevgili deeptone un önerisi ile buldum bloğunuzu. Sevgiler. Deryaninsporgunlugu.com / Delikizinbohcs.blogspot.co.at

  YanıtlaSil
 6. Merhaba deepten geldim. Keyifli güzel bir blogunuz varmış takibe alıyorum. sevgiler :)

  YanıtlaSil
 7. Geçen dergide görmüştüm tanıtımını. Baya ilgimi çekti. Bu arada fotoğraf çok iyi olmuş yaa :)

  YanıtlaSil
 8. Merhaba deeptone blog tanıtımından geldim okumayı çok sevdiğim için kitap bloglarınıda ayrı bir zevkle takip ediyorum sizide büyük bir zevkle takip edeceğim .Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 9. kitabın yanındaki objelere bayıldım cuk oturmuş kitapla, deeptone sayesinde birçok blog tanıma fırsatım oldu bunlardan biride siz, sevgiler
  http://sadecenilgun.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 10. Gerilim türünün bir cazibesi var kesinlikle! Yazınız merakımı celbetti, okuyacağım inşallah. Bu arada benim de tazecik bir blogum var. Bollywood, dizi film, kitap, gezi... Ziyaret ederseniz pek sevinirim :) İçimdeki Masal Dünyası 1masalgibi.blogspot.com.tr ♥

  YanıtlaSil
 11. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı olsun blogunuz, zevkle takip ederim.

   Sil
  2. Teşekkür ediyorum, ben de takipteyim gayrı :)

   Sil
 12. Bu tür kitapları çok sık okumam ama okuduğumda da maksimum zevki alıyorum çünkü hiç ama hiç tahmin edemiyorum. Düşündüklerim hiç tutmuyor ve bu da daha çok şaşırmama sebep oluyor tabii :D Konusu ilgimi çekti..

  YanıtlaSil
 13. En son alıntıya bayıldım:D

  YanıtlaSil
 14. Yazar anlatımımı acaba??

  YanıtlaSil
 15. Yazar anlatımımı acaba??

  YanıtlaSil
 16. Benzettiğin film testere mi acaba?

  YanıtlaSil