1 Mart 2016 Salı

Okudum Bitti- 31: Eşekarısı Fabrikası || Iain Banks

                  Herkese merhaba. Eşekarısı Fabrikası ,  epey merak ettiğim bir kitaptı. Son dönem tanıtımlarından sonra daha da arttı merakım. Özellikle kapakta yazan şu yazının etkisi büyük :


                ''Yüzyılın en iyi 100 romanından biri.''
                                 The Independent


              Adının Teneke Trampet , Sineklerin Tanrısı gibi kitaplarla anılması da albeni kattı. Okuyanlardan çok rahatsız edici yorumlarını duyunca, anneme okusana bir dedim. Oku, çok da korkunç olmadığını söyledi. Ben de bir hışımla başladım ama gerçekten beni çok rahatsız etti.

         Bir kere tamam korkutucu değil ama şiddeti çok rahatsız ediciydi.  Vahşet içeriyor dense daha anlaşılır olurdu. Hatta iğrenç şeyler var bu kitapta da denilebilirdi. Anlatımı iyi, kitap bence oldukça özgün ama zorlandım okurken. Yakılan köpekler, kesik hayvan başları, işkence gören eşekarıları...  Off off. Kurgu bile olsa böyle şeyler çok rahatsız edici, özellikle de böyle insanların var olduğuna şahit olduğumuz için... 


                 Okurken ne olacak, nasıl bitecek derdine düşmeyeceksiniz, anın rahatsız edici büyüsüne kapılıp, tedirginlikle okuyacaksınız. Karanlık, kasvetli, rahatsız edici... Ama o merak etmediğiniz sonunda şaşıracaksınız. Aile, çocuk, şiddet kavramları üzerinde düşündürecek, psikolojik yönü olan ama yine de yorucu bir kitaptı benim için.
... Size bir şey yaptıran her  zaman düşünce değildir.


... Bir ölüm daima heyecan vericidir, size daima canlı olduğunuzu hissettirir. Ne kadar savunmasız ve ne kadar şanslı olduğunuzu da... 
KORİDOR YAYINLARI

Çeviren: Zübeyde Abat
2015
254 Sayfa


           

4 yorum:

 1. Kapağı gerçekten ilgi çekici. Okumaya değer bir kitap gibi duruyor. en kısa zaman da okucak. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, epey etkileyiciydi gerçekten. :)

   Sil
 2. İlginç bir kitaba benziyor :)

  YanıtlaSil