23 Mart 2015 Pazartesi

Okudum Bitti-34 : Mülksüzler || Ursula K. Le Guin
Herkese merhaba. Yine gecikmiş bir yazı ile sizlerleyim. Kış Okuma Şenliği için okuduğum kitaplardan biriydi. Biraz keyifsizlik, biraz meşguliyetten dolayı bloga yazmaya geciktim. Bahar Şenliği son sürat başladı bile. Sanırım yarın şenlik kitaplarıma başlayacağım. Katılmak isteyen herkesi bekleriz.Kitaba dönecek olursam , Mülksüzler çok iyi bir okuma oldu benim için. Yine kişisel nedenlerden dolayı bir hafta sürdü bitirmem ama bazen okuyamama dönemleri oluyor sanırım her okurda. Ursula K. Le Guin daha çok kitabını okumak istediğim bir yazar. Bu ikinci kitabım. İlk kitabım Yaban Kızlar 'dı. Yazısı burada.Mevcut Dünya ve Ay arasındaki ilişki kitapta Urras ve Anarres arasında vardır. Urras 'ın uydusu Anarres'tir. Dünya'da kitapta Arz olarak geçer. Urras'ta yaşama uygun,doğal kaynaklar, elverişli ortam vardır ama giderek bozulmaktadır , bunun yanında Anarres ise kurak , uygunsuzdur. Arz 'da ve Ay 'da da durum oldukça kötüdür. En iyi durumda olan Urras 'ta insanlar hoşnutsuzluk, kavga dövüş içerisindedirler. Tüm bu yaşam alanlarının ortak kaderi olan çöküntünün sebebi saçma hırslar, aşırı mülkiyetçilik ,baştakilerin haksızlıklarıdır. Devrimin gerekliliğini anlatan ,
düşündüren, beyin yakan cinsten bir kitaptı kısaca. 


Shevek'in Anarres'ten Urras 'a yolculuğunu yani anarşist bir dünyadan aşırı kapitalist bir dünyaya yolculuğunu okuyacağınız , anlatılması en zor kitaplardan.Okumadıysanız okuyun , Bülent Somay 'ın son sözü de çok etkili oldu.  Bu kadar zor bir kitabı, böyle akıcı bir dille çevirebilmek de büyük, büyük, kocaman bir başarı bence. Yani kısaca başından sonuna, çevirisinden, bitişine kadar dolu doluydu. Bu kitabı bitirip kapağını kapatınca , 'vay be!' dedim.

... Ölmek, kendini yitirmek ve diğerlerine katılmaktır. O ise kendini kurtarmış, diğerlerini yitirmişti.... Her şey değişebilir, ama hiçbir şey yitirilmezdi.... Senin doğanda Tirin olmak var, benimkinde Shevek olmak, ortak doğamızda ise birbirimize karşı sorumlu Odocular olmak var. İşte bu sorumluluk bizim özgürlüğümüz. Ondan kaçmak özgürlüğümüzü yitirmek olur. sorumluluğun ve özgürlüğün, seçeneğin olmadığı, yalnızca yasaya uymaktan oluşan sahte bir seçeneğin veya yasaya uymamayı izleyen cezanın olduğu bir toplumda yaşamak ister miydin? Gerçek bir hapishanede yaşamak ister miydin ?
... Erkeğin istediği özgürlüktür. Kadının istediği mülkiyettir. 


... Düşüncenin doğasında iletilmek vardır : yazılmak, konuşulmak, gerçekleştirilmek. Düşünce çimen gibidir. Işığı arar, kalabalıkları sever, melezlenmek için can atar, üzerine basıldıkça daha iyi büyür.
... İkisine de ait olmadığı iki dünyayı bir araya getirmeyi başarabileceğini düşünecek kadar aptallık etmişti.
... Yalnızlık cinsellik için ne kadar istenecek bir şeyse, fizik için de o kadar istenecek bir şeydi. ama her şeye rağmen, ille de gerekli miydi ?
... Sorumluluk, ayrıcalığı haklılaştırıyordu.... Bu karabasan caddesinin en garip yanı da satılık milyonlarca şeyin hiçbirinin orada yapılmıyor olmasıydı. Orada yalnızca satılıyorlardı. İşlikler, oymacılar, boyacılar, tasarımcılar, makineciler neredeydi, eller neredeydi, yapan insanlar? Gözden uzak, başka bir yerde. Duvarlar arkasında. Dükkanlardaki herkes ya alıcı, ya satıcıydı.... '' Ama,'' dedi Oiie çabucak, ''insanları düzen içinde tutan ne? Neden birbirlerini soyup öldürmüyorlar?'' Sanki uzun süredir bastırmaya çalıştığı soru patlak vermişti. ''Hiç kimse çalınacak herhangi bir şeye sahip değil. Eğer bir şeyi istersen gidip depodan alabilirsin. Şiddete gelince, doğrusu bilemiyorum. Oiie; durup dururken beni öldürür müydün? Eğer öldürmek isteseydin, buna karşı çıkarılan bir yasa seni engeller miydi? Zorlama, düzeni sağlamanın en etkisiz yoludur.''... Düşünceler baskı altına alarak yok edilemez. Onlar ancak dikkate alınmayarak yok edilebilir. Düşünmeyi reddederek - değişmeyi reddederek. ... ''Lanet olsun!'' dedi yüksek sesle. Pravca, küfür etmek için iyi bir dil değildi. Cinsellik pis bir şey olmayınca, günaha girme diye bir şey de olmayınca küfretmek zordur.
... ''Devrim'i satın alamazsınız. Devrim'i yapamazsınız. Devrim olabilirsiniz ancak. Devrim ya ruhunuzdadır , ya da hiçbir yerde değildir. ''... '' Gerçek yolculuk geri dönüştür.''         METİS YAYINLARI
Çeviren : Levent Mollamustafaoğlu
12. Basım 2012
   336 Sayfa

4 yorum:

 1. Eline sağlık. Aynı kitabı ben de incelemiştim.

  http://kanvekuller.blogspot.com.tr/2015/03/iki-kutuplu-dunya-ve-68-bunalm.html

  YanıtlaSil
 2. çok beğendiğim ve muhakkak okuyun diye söylediğim ender kitaplardan biridir , ahir ömrümde bir daha okumak isteyeceklerimden biri , bence muhteşem :)

  YanıtlaSil
 3. Umarım okumak nasip olur bunu da,teşekkürler..

  YanıtlaSil