22 Mart 2015 Pazar

Bluegizz 'in Bahar Okuma Şenliği Okuma Listesi
Kategoriler: 


1. Kategori (10 puan): Yaşar Kemal'den bir kitap. Kısa bir süre önce kaybettiğimiz ustaya saygı kategorisi.

?

2. Kategori (10 puan): Bir çizgi roman veya foto roman.


?
3. Kategori (10 puan): Bir iki kitabını okuyup külliyatını okumayı gönlünüzden geçirdiğiniz bir yazardan bir kitap.


İnsancıklar- Dostoyevski


4. Kategori (10 puan): 1001 kitap listesinden bir kitap.


Yabancı- Albert Camus

5. Kategori (10 puan): Mizahi türde, eğlenceli bir kitap.


Rıfat Ilgaz'dan bir kitap.


6. Kategori (10 puan): Yasaklanmış bir kitap.


Dönüşüm - Franz Kafka


7. Kategori (10 puan): Daha önce okuduğunuz bir kitapta bahsi geçtiği için merak edip okumak istediğiniz bir kitap.

Deniz Feneri - Virginia Woolf8. Kategori (10 puan): İsminde bahar mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların bahar mevsiminde geçtiği bir kitap.


?


9. Kategori (10 puan): Bir yazarın tavsiye ettiği bir kitap.


?

10. Kategori (10 puan): Fantastik kurgu/bilim kurgu/distopya/steampunk vb. türde bir kitap.


1984 - George Orwell


11. Kategori (10 puan): Bir öykü kitabı.Do Sesi - Ferit Edgü


12. Kategori (10 puan): Sizinle aynı ay doğmuş bir yazar veya şairden bir kitap.


Faruk Nafiz Çamlıbel'den bir kitap.


13. Kategori (10 puan): Beyaz perdeye aktarılmış bir kitap. 


Koku -Patrick Süskind


14. Kategori (10 puan): Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış kadın bir yazardan bir kitap.


Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf (1909), Grazia Deledda (1926), Sigrid Undset (1928), Pearl Buck (1938), Gabriela Mistral (1945), Nelly Sachs (1966), Nadine Gordimer (1991), Toni Morrison (1993), Wislawa Szymborska (1996), Elfriede Jelinek (2004), Doris Lessing (2007), Herta Müller (2009), Alice Munro (2013).


Türkü Söylüyor Otlar - Doris Lessing


15. Kategori (10 puan): Biyografi/otobiyografi/anı türünde bir kitap.


Marie Antoinette- Stefan Zweig16. Kategori (10 puan): Bir savaş romanı. (Fantastik savaşlar kapsam dışı)

?

Çanlar Kimin İçin Çalıyor? Ernest Hemingway17. Kategori (10 puan): Çok uzun süredir okumaya niyetlenip okumayı sürekli ertelediğiniz bir kitap.
?

Ölü Gömme Törenleri - Hannah Kent

18. Kategori (Her kitap 10 puan, 3 kitabı da okuyana ekstradan 20 puan, toplam 50 puan)Dünya edebiyatından üç kitap. Kitapların biri Latin Amerika, biri Uzakdoğu, biri Balkan edebiyatından olmalı. Türk edebiyatı kapsam dışı.Latin Amerika: Meksika ve tüm Güney Amerika ülkeleri.
Uzakdoğu: Çin, Japonya, Hong Kong, Kuzey Kore, Güney Kore, Tayvan, Tayland, Vietnam, Filipinler, Endonezya, Singapur, Malezya, Kamboçya, Laos. (Hindistan Uzakdoğu ülkesi değil)
Balkanlar: Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Kosova, Makedonya, Karadağ, Romanya, Slovenya, Sırbistan (Türkiye de var ama kapsam dışı)


?

19. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplam 60 puan): Aynı yazardan üç kitap. (Kitaplar aynı seriye ait olabilir).


Stefan Zweig 'den üç kitap.


20. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 20 puan, toplamda 60 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.
Yeni yazarları keşfetmek lazım. Kim bilir şimdiye kadar hiçbir kitabını okumadığımız ama çok seveceğimiz ne çok yazar var. Bir Türk kadın, bir Türk erkek, bir yabancı kadın, bir yabancı erkekten olmak üzere toplam 4 kitap okumanız gerekiyor.


Aykırı Aşklar - Naşide Gökbudak

Doğu'nun Limanları- Amin Maaoluf

21. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Karakterlerin bulundukları kitaba isim verdikleri dört kitap.
Örnek: Dr. Jekyll ve Mr. Hyde, Frankenstein, Vincent Spinetti'nin Tuhaf Kariyeri, Doktor Jivago, Oliver Twist, Kerem ile Aslı, Ben Malala, Martin Eden, Thérése Raquin, Tom Jones v.b.

Madam Bowary - Gustav Flaubert
Oliver Twist - Charles Dickens
Doktor Jivago - Boris Pasternak
Kerem ile Aslı 
22. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.
Temaları zorlaştırıp kolaylaştırmak sizin elinizde. Bu kategoride herhangi bir edebi türe ilişkin 4 kitap okuyabileceğiniz gibi (örneğin 4 bilim kurgu kitabı), tek bir ülke veya bölge edebiyatına ait (örneğin İngiliz edebiyatı), tek bir yazara ait, tek bir konuya ait (örneğin ölüm temalı kitaplar), tek bir edebiyat ödülüne ait (örneğin Pulitzer ödüllü kitaplar) kitaplar okuyabilirsiniz.Nobel Edebiyat ödülü almış dört kitap.            Benim listem için buraya  , ev sahibemize uğrayıp , detaylara bakmak için şuraya  tıklayınız. :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder