14 Aralık 2013 Cumartesi

Konuşan Kitaplar Özel Etkinlik | Hobbit – J.R.R. Tolkien | Yorumum | Okudum Bitti - 116

                   Senenin sonuna Hobbit ' e özel etkinliğimizle imzamızı atmaya devam ediyoruz. Bu arada filme gidenleriniz oldu mu? Nasıldı diye sormama gerek var mı ? ;)                     Hobbit 'i okumayı epeydir erteliyordum , kafamda başka planlar, farklı sıralamalar vardı ama hazır yeni film de vizyona girecekken , eh artık ben de okuyayım dedim. Çok iyi yapmışım , elbette çok beğendim , hemencecik okundu bitti.                 Dillere destan servetleriyle beraber Krallıkları'nı kötü ejderha Smaug 'dan kurtarmak için harekete geçen cüceler , Gandalf 'ın önerisiyle Bilbo 'nun kapısını çalarlar , ihtiyaçları olan 14. yolcu yani bir hırsızdır. 13 cüce (Thorin, Bifur, Bofur, Bombur, Bali, Dwalin, Fili, Kili, Dori, Ori, Nori, Oin , Gloin) , 1 hobbit ve Gandalf 'ın masalsı yolculuğu böylece başlar, çocuk kitabı olarak yazılan ve yüzüğün kahramanımızın eline geçiş öyküsünü okurken , fantastik Orta Dünya'da kaybolmaya hazır olun. Goblinler, Warglar, kocaman kartallar ....
                                                         Aslında yüzük bende ;)                 Bilbo tesadüfen bulduğu yüzüğün esrarını Gollum'la karşılaşınca anlar ama önemini bilmesi mümkün değil elbette , Orta Dünya'nın kaderini değiştirecek bir yüzüğü cebine atıp , umursamadan gezmek herkese nasip olmaz. Gollum'la aralarındaki bilmeceli bölümü çok sevdim. Yüzüğümüz şimdilik sadece Bilbo 'nun başı sıkıştıkça başvurduğu acil durum düğmesi... Temponun düştüğü , detayın fazla olduğu kısımlar olsa da asla sıkılmadım. Macera , hayalgücü tavan yapmış durumdayken sıkılmak olur mu hiç ? Üstelik acımasız bir savaşın ortasındayken...                      Benim için çok nadir durumlar harici kitaplar , filmlerden daha güzeldir. Sırf kitabını okumayı ertelediğim için dünyada sadece benim izlemediğim filmler bile vardır :)  Kitabımı severek okuduğuma göre yeni filmden önce eskisini izleyebilirim . Kitabı okumayan kaldıysa benim gibi , okuyun mutlaka ;)

                                                         İTHAKİ YAYINLARI

                                                         6. BASKI KASIM 2011
                                                       ÇEVİREN: GAMZE SARI
                                                                    425 SAYFA


             Çekilişimize katılmayı unutmayın.a Rafflecopter giveaway
Hobbit film fragmanları için  buraya ,

Alıntılar için oraya

Hobbit kitap  yorumu içinse şuraya  uğramayı ihmal etmeyin ;) 


Katkılarından dolaayı İthaki Yayınları ve Hayalkahramanlari.com 'a çok teşekkürler... 

2 yorum:

  1. ben de önce kitabı okuycam diye izlemedim daha :D ama hobbiti izledim çok güzeldi :)

    YanıtlaSil
  2. Ben de bu yılın başında okudum tekrar. Çok önceden Türkçesini okumuştum, aslını okuyunca başka başka tatlar da aldım. Belki karakterlerin Yüzüklerin Efendisindeki kadar olgun olduğunu söyleyemeyiz ama yaratıcılık ve sürükleyicilik konusunda hiç eksiği yok.

    YanıtlaSil