10 Temmuz 2013 Çarşamba

Okudum Bitti - 66 : İnsanlarımız - Gorki

     
                                                              Yine annemin eski kitaplarından devam ediyorum. Gorki okumayalı epey bir zaman olmuştu. Okumadıklarımdan olunca listeme almıştım.


                             İncelememiştim roman diye düşünüyordum , sürpriz oldu. Farklı farklı isimlerle insanlara , hayata , savaşa , farklı bakış açılarına detaycı bir yaklaşım sunan hikayeler... Ben hikaye gibi okusam da , Gorki arka kapakta ;


"... Yarım yüzyıl boyunca bu tür insanlar arasında yaşadım. Umarım bu kitap gerçeği yazmak istediğimde yazabildiğimi gösteren yeterli bir kanıt yerine geçer..."

demiş.                    Herkese keyifli okumalar...                    ODA YAYINLARI
                     269 SAYFA
                    ÇEVİREN : MEHMET EMİN YILDIRIM
                    3. BASIM
                     EYLÜL 1995

8 yorum:

 1. Bu tarz kitapları okumayı çok seviyorum:)

  YanıtlaSil
 2. Annesinin eski kitaplarını okumayı seven biri olduğum için bu yazı bana onu hatırlattı. Okuduğum Tolstoy eserlerinin çoğu onundur. :) Gorki'nin Ana dışındaki eserlerinin ise pek bilinmemesi üzücü aslında. Umarım yazınızdan görüp okuyanlar çoğalır. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Annem tam bir kitap kurdudur , ne harika kitapları vardı ama maalesef birkaç sene önce evi su baskı, çoğu çöp oldu :( Gorki çok keyifle okunan bir yazar , benim de okumadığım eseri çok. Herkes okusun, ben de :)

   Sil
 3. Annenin nasıl bir arşivi vardır kimbilirr görmek isterdim doğrusu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah keşke görebilseydin ama Pavlovna' ya dediğim gibi çok büyük bir kayıp yaşadık , evi su baskı, orular patladı, her yer berbat oldu, bir traktör dolusu kitabımızı ağlayarak çöpe attık.

   Sil
  2. ayyy:(
   ben görmemişim o yorumu
   çok çok üzüldümmm:((

   Sil
  3. Nasıl bir üzüntüyle yazdıysam , yarım yamalak yazmışım :))

   Sil