6 Temmuz 2013 Cumartesi

Okudum Bitti - 63 : Bıldırcın ve Sonbahar - Necib Mahfuz                                      Çok sevdiğim Necib Mahfuz ' un daha önce Hırsız ve Köpekler ( burada ) ve Aşk Zamanı ( burada ) isimli kitaplarını okuyup , paylaşmıştım. Yine aynı keyifle okuyacağımı umduğum Bıldırcın ve Sonbahar ise günlerdir elimde adeta süründü. Sebebi kitabın kötü olması asla değil. Okuduğum kitaplar içerisinde hiç  tartışmasız en çok baskı ve yazım hatası olan kitap ödülüne açık ara layık. Böyle bir yazara ve severek okuyan bana çok büyük bir ayıp oldu bu.


                                 Kahramanımız İsa , devrim öncesi bakanlıkta memurken , siyasal sebeplerle işini, kariyerini kaybeder. Eski itibarı ve gelecek umudu kalmadığı için sevdiği kızla evlenemez. Başka bir yere gider ,tesadüfen Rira isimli bir kızla tanışır. Annesi vefat eder, daha  çok parası için kendinden epey büyük bir bayanla evlenir ama mutlu olamaz.


                                Devrimin İsa'nın hayatına olan etkisiyle , kendisiyle ve çevresiyle olan mücadelesini okuyoruz. ( yani yayınevi sayesinde okumaya çalışıyoruz ). Oldukça felsefi boyutu olan, düşündüren güzel yazılmış ama berbat edilmiş bir kitaptı. Üzüldüm :(

                                         KAKNÜS YAYINLARI
                                           1. BASIM
                                          ARALIK 2000
                                           112 SAYFA
                                         TÜRKÇESİ : HALİL ÇELİK
                                                

2 yorum:

  1. Bu yazarı henüz denemedim ancak okumalıyım diye düşündüm şimdi.Paylaşım için teşekkürler..

    YanıtlaSil
  2. Ben de henüz çok az kitabını okumama rağmen , favori yazarlarımdan oldu. Ben teşekkür ederim.

    YanıtlaSil