23 Nisan 2017 Pazar

Okudum Bitti-56: Yaşamak || Yu Hua
                Kitap seven herkese merhaba. Günün kitabı Çinli bir yazardan. Yu Hua 'nın Yaşamak kitabı. Daha önce Çinli yazarlara ait çok fazla kitap okumadığım için sepete atmıştım kitabı. İyi ki atmışım, çok güzeldi.

   Çin edebiyatından okuduğum kitaplar:

Mo Yan - İri Memeler ve Geniş Kalçalar yazısı burada,

Mo Yan - Değişim yazısı burada,

Ha Jin - Çözülme yazısı burada.


       Yaşamak birçok kayıp yaşayan Fugui 'nin uzun yaşamının anlatısı. Maddi, manevi bir çok şeyi kaybederken yaşamaya devam eden Fugui 'nin yaşamı. Bakmayın dramatik gelmesin cümlem, aslında okurken kızmadan edemedim ona. Çünkü gençlik günlerinde hatırı sayılır aile servetini kumarhanelerde, genelevlerde yiyip tüketen bir adam. Ama daha sonra sıfırdan başlamayı da becerebilmiş bir adam. Kendi zor günlerinin üstüne bir de Kültür Devrimi 'nin yıkıcılığı eklenir. İç Savaş zamanında zorla, hatta tesadüfi olarak askere alınır.Evine dönmesi uzun zaman alır. Döndüğünde de işler pek iç açıcı gitmez.

          Fugui 'nin kişisel gelişimi açısından zorlu ama olumlu olsa da üzücü hikayesini ülkesinin de durumu eşliğinde harika bir dille okumak çok güzeldi. Ve tüm bunları yaşlı bir adam olan Fugui ile karşılaşan anlatıcıyla (yazar) olan sohbetlerinden dinliyoruz. Anlatım o kadar güzeldi ki kendimi yaşlı adam ile sohbet eden anlatıcı gibi hissettim. Yazarı sevdiklerim listeme ekledim gitti.... Artık öyle bir noktaya gelmiştik ki, yaşamak ya da ölmek önemli değildi. Ölmeden bir parça ekmek yiyebilirsek mutlu olacaktık....Jiazhen ise Fengxia'nın sırtında mutluydu. ''Tedavi edilemez olması iyi bir şey, yoksa tedavi masrafları için parayı nereden bulabilirdik?'' dedi.... Hikâyesi, pençelerini ağaca geçirmiş bir kartal gibi esir almıştı beni.
JAGUAR KİTAP

Çeviren: Bahar Kılıç
1. Baskı Nisan 2016
206 Sayfa3 yorum:

 1. ''Artık öyle bir noktaya gelmiştik ki, yaşamak ya da ölmek önemli değildi. Ölmeden bir parça ekmek yiyebilirsek mutlu olacaktık.'' Çok vurucu.Etkilenmemek elde değil...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok daha etkileyici paragraflarla dolu kitap.

   Sil
 2. süslü olmamasına rağmen kapağı beni çeken bir kitap bu.. almadım henüz ama listeye aldım.. teşekkür ederim.. ♥

  YanıtlaSil