19 Nisan 2017 Çarşamba

Okudum Bitti-51: İnsanın Gerçek Doğasını İfşa Eden Deney || Stanley Milgram
               Kitap seven herkese merhaba. Günün ilk kitabı hem ürperten hem düşündüren cinsten. 

          Sosyal psikolojinin önde gelen isimlerinden biri olan Stanley Milgram, Nazi Almanyasındaki soykırımdan etkilenerek itaat üzerine deneylere başlamış. İlgi alanınızsa zaten biliyorsunuzdur. Benim çok hakim olduğum bir konu olmasa da merakla okudum. Kendimi deneklerin yerine koydum ama elbette oturduğum yerden cevap vermek, tepki vermek kolay.

       Adolf Eicmann'ın yargılanmasından sonra tartışılan , acaba onlar sadece emirlere mi uyuyorlardı sorusu çıkış noktası olmuş Milgram deneylerinin. İşte kitabımızda da bu deneylerin raporlarını, hangi ortamlarda, kimlere yapıldığını, nasıl tepkiler verildiğini okuyoruz. Bazı deneklerin tepkilerini okurken ürperdim gerçekten.
... İtaat, bireysel davranışı politik amaçla birleştiren bir bağdır. İnsanları otoritenin sistemlerine bağlayan çimento gibidir o.... Tüm ahlak kuralları içinde evrensel kabule en yakın olanı şudur: Kişi kimseye zararı olmayan ve tehdit oluşturmayan zavallı birine acı çektirmemelidir. Bu ilke, itaatın zıddı olarak kabul edilebilir.KAFE KÜLTÜR YAYINCILIK

Çeviren: Melis Olçum&
K. Uğur Tüfekci
1. Baskı Nisan 2015
192 SayfaHiç yorum yok:

Yorum Gönder