20 Nisan 2017 Perşembe

Okudum Bitti-54: Neruda'nın Postacısı || Antonio Skarmeta

  


    Kitap seven herkese merhaba. Günün kitabı çok severek okuduğum Neruda'nın Postacısı.  Kitaptan uyarlanan Ateşli Sabır ve onun İtalyan versiyonu Postacı filmlerini epey uzun zaman önce izlemiştim ve çok güzeldi. Yakında tekrar izleyeceğim. Normalde kitaptan önce filmi izlemem ama nadiren de olsa oluyor böyle. Ama aradan zaman geçtiği için sorun olmadı. Yine de önce kitap, sonra film olsun hep. :) 

           Şili'de Isla Negra isimli kasabada yaşayan Mario Jimenez isimli genç tesadüfen gördüğü bir ilan sayesinde kasabanın postacısı olarak işe başlar. Hem şansı hem bisikleti sayesinde postanenin tek müşterisine postaları taşımaya başlar. Ve o tek müşteri de harika Pablo Neruda 'dır. On yedi yaşında hayranı olduğu şaire bu kadar yaklaşabilmek herkese nasip olmaz. Kıskandım sanki. :)  

        Neruda 'ya da sık posta geldiği için aralarında zamanla bir dostluk kurulur. Birbirlerine oldukça ilginç yardımları da dokunur. Nobel Edebiyat Ödülü kazanmayı beklediği sıralar devlet başkanlığına aday gösterilir ama Salvadar Allende de aday gösterilince geri çekilir ve Sallavar Allende  demokratik oylarla seçilmiş ilk Marksist olarak Şili'deki seçimlerden galip çıkar. Neruda da Paris'e büyükelçi olarak atanır ve kasabadan ayrılır ve geri döndüğü zaman, Genereal Pinochet darbesi yüzünden gözetim altındadır ve sağlık durumu da iyi değildir. Eskisi gibi postalarını götüremeyen Mario mektupları ezberler. Sonrası mı? Çok anlattım bile ,henüz okumadıysanız okuyun.

     Kısacık sayılabilecek bu yüzden tadı damağımda kalan çok tatlı, yer yer hüzünlü, güzel bir kitaptı. 

... ''Kötü bir haber mi var?''
     ''Berbat bir haber! Beni cumhurbaşkanlığına aday göstermeyi öneriyorlar.''
      ''Ama Don Pablo, bu harika bir şey!''
      ''Aday göstermeleri harika da, ya seçilirsem?''


... En sonunda postacı, şairin dizelerinin epeyce bir bölümünü belleyip de kızı baştan çıkarmak üzere bunları kullanmaya niyetlendiğinde, Şili'de pek korkulan bir kurumla, yani kaynanayla burun buruna geldi.... ''Kültürlü geçinen beyefendi, söyleyin bakalım. Materyalist ne demekmiş?''
     ''Materyalist, bir gül ile bir tavuk arasında seçim yapmak zorunda kaldığında hep tavuğu seçen kişidir,'' diye homurdandı telgrafçı.
KIRMIZI KEDİ YAYINEVİ

Çeviren: İnci Kut
2. Basım Ekim 2016
152 Sayfa
5 yorum:

 1. ''Materyalist, bir gül ile bir tavuk arasında seçim yapmak zorunda kaldığında hep tavuğu seçen kişidir,''
  Güzel tespit.

  YanıtlaSil
 2. Ben de materyalistin tespitine bayıldım :)

  YanıtlaSil
 3. postacı oyununu izlemiştim
  film i de şimdi duydum izlenecekler listeme alıyorum
  sevgile ♥

  YanıtlaSil