4 Kasım 2016 Cuma

Okudum Bitti- 123: Kurt Gölü || John Verdon

                      Herkese merhaba. Gecenin kitabı ilk kitabını okuduğum Dave Gurney serisinin beşinci kitabı. :) İlk kitap Aklından Bir Sayı Tut 'u 2012 yılında okumuştum. Katilin kim olduğunu kitabı okumadan, istemeden öğrendiğim için, çok keyifli bir okuma olmamıştı. Kaç yıl geçmiş, kim olduğunu hatırlamadığım düşüncesizi saygıyla anıyorum. Sırf bu keyifsiz okuma yüzünden diğer kitapları çıktıkları zaman hemen okumayacağım, dedim. Araya bir sürü sebep girdi ve ben son kitaba kadar John Verdon 'u unuttum.


                  Kurt Gölü 'nü aradaki kitapları okumamış olmama rağmen ki arada ufak göz kırpmalar vardı, severek okudum. Bir Mehtap klasiği olarak ara kitapları da ilerleyen zamanlarda okuyacağım. Tess Gerritsen kitaplarında da benzer bir şey yapmıştım.  Zaten her bölüm farklı konu işlenen diziler gibi olduğu için, karakter harici bütünsellik taşımıyorlar. O yüzden de siz de tereddüt 
ediyorsanız hiç sıkıntı değil, okuyun gitsin.


                 Farklı yerlerde yaşayan dört kişi, yakın zamanlarda bilekleri kurt başlı hançerlerle kesilerek intihar etmiş olarak bulunurlar. Hem kullanılan hançer, hem kesiklerin aynı olması zaten ilginçken, daha da ilginç bir şey ortaya çıkar. Bu dört kişi ölmeden kısa süre önce birilerine gördükleri kabusu anlatırlar. Dördünün de aynı kabusu görüp ardından intihar etmesi çok şaşırtıcı. Öyle değil mi? 

                Bu olaylar dikkatleri Kurt Gölü'nde hipnoz terapisti olarak çalışan Psikolog Richard Hammond 'a çeker. Çünkü ölen dört kişi de Hammond 'ın sigarayı bırakma hipnoz seanslarına katılmışlardır. Dedektifimiz Dave Gurney de emeklilik falan dinlemez, geçerken uğradım şeklinde eşiyle beraber olaya müdahil olur. İşte beyin yakan detaylarla konu bu şekilde. 

                 Olayları çözerken, soğuğu iliklerinize kadar hissedip (burada kar olmaz ama kar varmış gibi hissettim), biraz acaba biraz vay be diyerek bir solukta bitireceğiniz bir kitap olmuş. 

... ''Sen, birinci sınıf NYPD dedektifi David Gurney. Teşkilatın gelmiş geçmiş en seçkin dedektifi. Oturmuş, bir kirpiyi gözetleme planları yapıyor. Dünyanın en zeki suçlularının düşünme yöntemlerinş tespit edebilecek kapasitedeyken küçücük bir kirpinin ne yaptığını anlamaya uğraşıyor. Şimdi, sen söyle. Bu korkunç bir şey değil de nedir?''... ''Sen ne düşünüyorsun, Sherlock? Doktor paranoyak kuruntuları olan, manik-depresif bir aziz mi? Yoksa tüm duyduklarımız bütünüyle saçmalıklardan mı ibaret?''... Dört kişi aynı rüyayı görüyor?
      Bu nasıl mümkün olabilir?
... ''Hiçbir şey, insanı geçmişiyle başa çıkabileceği düşüncesinin yanılgı olduğunu anlaması kadar savunmasız hale getirmiyor.''
...''En az yarım beyni olan biri için televizyonda izlemeye değer hiçbir şey yok ki. Kuru gürültü ve saçmalıktan başka.''
... ''Nelerin ortaya çıkacağını görmek için eşekarısı kovanına çomak sokacağız.''
... ''Kendilerinin melek olduğunu düşünenler her zaman en kötülerdir.''


KORİDOR YAYINLARI

Çeviren: Ender Nail
470 Sayfa
20166 yorum:

 1. John Verdon'ın aklından bir sayı tut'u bende okumuştum fakat konusunu bile hatırlamıyorum :D Uzun zaman oldu böyle gizemli kitaplar okumayalı tekrar başlamam gerek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konularını ben de bir süre sonra unutuyorum.:))

   Sil
 2. Kitabın sonu beni kesinlikle tatmin etmedi büyük bir hayal kırıklığına uğradım.

  YanıtlaSil
 3. Aynen katiliyorum kitabin sonu bekledigimin cok altindaydi. Bence john verdon kitaplarinin en vasati..

  YanıtlaSil
 4. ya benim tam olarak merak ettiğim kitabın gerçek katili ve bunu nasıl başardığı

  YanıtlaSil
 5. sadece merak kitabı okumuyorum ve okumuyacağım ama john verdonun diğer kitaplarına bayılıyorum

  YanıtlaSil