11 Temmuz 2016 Pazartesi

Okudum Bitti -79 : Harry Potter ve Azkaban Tutsağı || J. K. Rowling                  Herkese merhaba.  Harry Potter macerama yavaş ve keyifli adımlarla devam ediyorum. Daha önce de söylediğim gibi hemen okumayacağım ki çabuk bitmesin. Aralara birkaç kitap alarak devam edeceğim. İlk üç kitabı artan bir beğeniyle okudum. Her kitabı bir öncekinden daha çok sevdim. Filmler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Zaten kitaplar filmlere göre çok, çoook, çok daha güzel ama üçüncü filmi biraz önce izledim ve en yetersizi oydu şimdilik. 

Harry Potter ve Felsefe Taşı hakkındaki yazım burada. 

Harry Potter ve Sırlar Odası ise şurada .               Hogwarts 'da bu sene gündemde Sirius Black vardır. Black, korkunç Ruh Emiciler tarafından korunan Azkaban kalesinde on iki yıl geçirdikten sonra kaçmayı başarmıştır. Black 'in Voldemort 'un hizmetkarı olduğuna kesin gözüyle bakıldığı için kaçtıktan sonra Harry 'nin peşinde olduğu düşünülür. 


             Okulun üçüncü yılında öğrenciler velilerinin izniyle büyücülük köyü Hogsmeade gezilerine katılabilirler. Elbette sevimsiz eniştesi izin vermediği için Harry hariç.  Kitabın girişinde yaşanan bir tatsızlık yüzünden yine evden nahoş ayrıldığı için herkes gezideyken Harry mutsuz mutsuz okulda kalır. Kalır mı ? :)) 


              Bu kitapta Hogsmeade hariç, yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni Lupin, Kehanet öğretmeni Trelawney ile de tanışacaksınız. Şahgaga ve Çapulcu Haritası da var. Seri giderek daha da güzelleşiyor; daha karanlık, daha gizemli, daha harika oluyor.

... '' Sirius Black seni bulmak için mi kaçmış?'' diye sordu Ron. ''Ah, Harry... çok, çok dikkatli olman gerek. Bela arama Harry...'' 

Sinirlenen Harry, ''Ben bela aramıyorum,'' dedi. ''Bela genellikle beni buluyor.''... ''Azkaban korkunç bir yer olmalı,'' diye mırıldandı Harry. Lupin yüzünde tatsız bir ifadeyle başını sallayarak onayladı. 
''Kale denizin ortasında, küçük bir adada. Aslında tutsakları içeride tutmak için duvarlara ve denize ihtiyaç yok. Çünkü zaten hepsi kendi kafalarının içinde kısılmış durumdalar, neşeli tek bir şey düşünebilecek durumda değiller. Çoğu birkaç haftada çıldırıyor. ''... ''Yaptıklarımızın sonuçları her zaman öyle karmaşık, öyle değişkendir ki, geleceği tahmin etmek gerçekten de çok zor bir iştir...''... ''Sanıyor musun ki sevdiklerimiz ölünce bizi gerçekten de terk ederler? Zora düştüğümüzde onları her zamankinden de berrak bir şekilde hatırlamadığımızı mı sanıyorsun? Baban senin içinde yaşıyor Harry ve ona ihtiyacın olduğu zamanlarda kendini açıkça gösteriyor...''

YAPI KREDİ YAYINLARI

Çeviren: Sevin Okyay &
Kutlukhan Kutlu
26. Baskı Kasım 2011
395 Sayfa
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder