30 Haziran 2016 Perşembe

Yaz Okuma Şenliği 2016 Listem
      Herkese merhaba. Yaz Okuma Şenliği başladı. Bu defa ev sahibimiz Pınar değil, Gül. Bloguna gidip kurallara bakmak isterseniz tık tık. Hadi siz de bize katılın. Benim şimdilik okumayı planladığım kitaplar bunlar:                          
      


1.Kategori (10 puan): İsminde yaz mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların yazın geçtiği bir kitap.

Yaz Öpüşleri - Tarık Dursun K.


2.Kategori (10 puan): Adında çoğul eki almış bir sözcük bulunan bir kitap. 

Kibritleri Çok Seven Küçük Kız - Gaetan Soucy3.Kategori (10 puan): İki veya daha fazla yazarın yazdığı bir kitap.
Her yazarın bir öykü yazarak oluşturduğu kitaplar kapsam dışı.

Kapitalizm | Günümüz Üretim İlişkilerini Anlamak İçin Çizgibilim
Dan Cryan, Sharron Shatil, Piero


4.Kategori (10 puan): İnstagram, facebook gibi sosyal medya üzerinden oluşturulan ortak okuma gruplarının şenlik süresince okuduğu bir kitap.
Yalnız burada dikkat edilecek iki nokta bir o kitabın Temmuz, Ağustos ya da Eylül aylarının birinde  okunacak olması, iki bu grupların aynı kitabı okuyacak olması. Yani yazar ayları ya da temalı kitap etkinliklerinde okuduğunuz kitaplar sayılmıyor.
Şenlik katılımcılarına İnstagram üzerinden Kitap Ağacı’nı facebook üzerindenKitap & Film Kulübü’nü önerebilirim. 

???


5.Kategori (10 puan): Sizin doğum yılınızdan en az 50 yıl önce vefat etmiş bir erkek yazarın yazdığı öykülerden oluşan kitap.

Bilimsel Öyküler - Charles Howard Hinton6.Kategori (10 puan): Adında bir yiyecek olan kitap. (Sebze, meyve, yemek vb. olabilir.)

Vişnenin Cinsiyeti -  Jeanette Winterson


7.Kategori (10 puan): 29 Haziran-30 Eylül tarihleri arasında vefat etmiş yazardan bir kitap.
Sıralı bir liste yok Wikipedia'dan gün gün bakmanız lazım (en detaylısı bu)  ya da aşağıya ekleyeceğim siteyi taramanız lazım. Ben büyük bir kısmını inceledim aklımda kalanları yazayım. Italo Calvino, Jane Austen, Necip Mahfuz, Ernest Hemingway, Georges Simenon, Joseph Conrad, Tolkien, William Blake, Balzac, Leyla Erbil.


Mihenk Taşı - Edith Wharton8.Kategori (10 puan): Ülkemizde en azından iki yayınevinin basmış olduğu bir kitap. (Baskısı olan yayınevlerinden sadece birinin piyasada olması sorun teşkil etmiyor.) 

Milena 'ya Mektuplar - Kafka


9.Kategori (10 puan): Ölmeden önce okumanız gereken 1001 kitap listesinden bir kitap.

Budala - Dostoyevski


10.Kategori (10 puan): Diziye uyarlanmış bir kitap. (Karışıklık olmasın diye belirteyim The Originals gibi diziden sonra yazılan kitaplar da bu kategoriye dahil.)

Zeliş - Necati Cumalı


11.Kategori (10 puan): Kategorilerden bağımsız canınızın istediği bir kitap. 

Harry Potter ve  Azkaban Tutsağı - J. K. Rowling


12.Kategori (10 puan): Adında emir kipli sözcük bulunan bir kitap.
Örneğin:Beni Bulun, Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Sus.
???

13.Kategori (10 puan): Goodreads tarafından 2009 yılından günümüze kadar seçilen en iyi kitaplardan bir kitap. Liste için buraya. Diğer yıllar yan taraftaki menüden seçilebilir. 

Tesbih Ağacının Gölgesinde - Harper Lee

14.Kategori (10 puan): Sanat temalı bir kitap. (Kitabın adında resim, müzik, sinema vb. alana yönelik bir kısım varsa kitap konusuna bakılmaksızın bu kategoriye dahil (Gölgelerin Ressamı, Başucumda Müzik, Ölüm Şarkısı, Şans Müziği  gibi) onun dışında kitabın ana karakterinin sanatçı olduğu ya da yaşamış bir sanatçının otobiyografisi, biyografisi olan eserlerde bu kategoriye dahil.) 

Sinema ve Felsefe - Dücane Cündioğlu

15.Kategori (10 puan): 2016 yılında basılmış bir kitap, yabancı kitapların ülkemizde basılış tarihi dikkate alınacak. Eğer yabancı ülkelerde 2016 yılında basılan bir kitabı o dilde okursanız o da bu kategoriye dahil.

Aşk Burada Çekmiyor -  Elyssa Friedland

16.Kategori (10 puan): Pinuccia'nın Kitapları (Hepimizin severek katıldığı şenliklerin sahibi Pinuccia'nın Kitapları bloğunun sahibi Pınar’ın 2013 Temmuz’undan itibaren başlattığı şenliklerde okuduğu bir kitap. Bu arada yanlış hatırlamıyorsam bazı şenliklerde kategori dışı kitap okumuştu, o kitaplar dahil değil. Ben Pınar’ın her şenlik sonucu tek tek link ekledim o listelerden bir kitap seçebilirsiniz, eğer gözden kaçırdığım bir şenlik sonucu varsa bana bildirirseniz sevinirim.)   
(Not: Pinuccia'nın kendisi için bu kategori esnek illa okuduğunu okumak zorunda değil.)

Golem ve Cin - Helene Wecker

17.Kategori ( Her kitap 10 puan iki kitap okunursa ekstra 10 puan toplamda 30 puan): Adınız ve soyadınız baş harfleri başlayan iki kitap. Çift isimli/soyadlı arkadaşlar istediği ismi kullanabilir.
Örnek vermek gerekirse adınız A...  B.... C..... şeklinde iki isimden oluşuyor, ilk kitabı A ya da B harfinden seçebilirken diğer kitabı mutlaka soyadınızı baş harfi olan C harfinden seçeceksiniz. Çift soyadınız varsa aynı kural geçerli. 


Moskova'da Yanlış Anlama - Simone De Beauvoir

Bu da Geçecek - Milena Busquets


18.Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplamda 70 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.

Şehr-i Sen - Başak Günay Uluaydın 
Tarihimizde Az Bilinen Gerçekler - Ulaş Salih Özdemir

Mucize -  R. J. Palacio
Oğul - Andrej Nikolaidis
19.Kategori (Her kitap 10 puan iki kitap okunursa ekstra 30 puan toplamda 50 puan): İsminde eş anlamlı kelime olan iki kitap.
Örneğin: Kırmızı ve Siyah - Kara Saray
(Bu kategoride Dr. gibi kısaltmaları da kabul ediyorum ama yakın anlamlı kelimeler kabul değil.)???

20.Kategori (Her  bir kitap 10 puan tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan toplamda 80 puan) Aşağıya ekleyeceğim ülkelerde doğmuş yazarlardan bir kitap. (Ben seçeneğiniz bol olsun diye sekiz ülke ekledim siz dört tanesini seçeceksiniz.) 
Ülkeler: Kolombiya, Japonya, Arjantin, Avustralya, Portekiz, Fransa, İzlanda, İsveç.Fransa : Yaşayanı Onarmak - Maylis De Kerangal

Avustralya:  Sır Muhafızı - Kate Morton

İzlanda :  Sesler -Arnaldur Indridason

Arjantin : Seksek -  Julio Cortazar21.Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap. 

Çizgibilim serisinden dört kitap.

4 yorum:

 1. her şenlik başında blog blog gezip liste okumak en büyük keyfim :) Kendim listelere asla uyamadığımdan benimkiler hüsranla sonuçlanıyor ama olsun :D sana iyi okumalar :)

  YanıtlaSil
 2. Merhaba listeni inceledim ve minik bir hatırlatma yapmak istedim 19. Kategori için seçtiğiniz kelimeler yapım eki almışsa artık başka bir kelimeye dönüştüğü için eş anlamlı olmaktan çıkıyor ve ne yazık ki kategoriye uygun olmuyor :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sildim bile onları, yenilerini bulmaya çalışacağım.

   Sil