20 Haziran 2016 Pazartesi

Okudum Bitti -69: Uzak Tepeler || Kazuo Ishiguro

                 Herkese merhaba. Gecenin kitabı yine okuma şenliği kapsamında okuduğum kitaplardan biri olan Uzak Tepeler. 


             Kazuo Ishiguro Japonya 'nın Nagasaki şehrinde doğmuş. Babasının işinden dolayı beş yaşındayken İngiltere'ye taşınmışlar. Yani Japon asıllı olmasına rağmen hayatının neredeyse tamamını İngiltere 'de geçirdiği, orada eğitim görüp, kitaplarını orada yayınladığı için İngiliz Edebiyatı kapsamına giriyor sanırım. Uzak Tepeler yazarın ilk romanı. Yayımlandığı yıl  Winifred Holtby Memorial Ödülü'nü almış. Umarım yazarın başka kitaplarını da okuma şansım olur.


                Kitap benim çok sevdiğim zamanda geri dönüşlerle işlenmiş. İngiltere 'de yalnız yaşayan Japon Etsuko  kızlarından biri intihar etmiş mutsuz, acılı bir annedir. Bu acılarını okurken  geçmişine gidip Japonya 'daki hamile ve mutlu günlerine  tanık oluruz. Zaman geçişleriyle hızlı ve biraz karmaşık ilerlerken savaşın (İkinci Dünya Savaşı) etkilerini de altan altan hissediliyor.

            Etsuko 'nun anılarını yad etmesi sayesinde Japonya günlerindeki komşusu Sachiko ve onun biraz tuhaf kızı Mariko ile de tanışmış oluruz. O kedilere yaptıklarından dolayı nefret ettim kadından. Sanki biraz düşünme şeklinize, hayal gücünüze göre şekillenecek detaylar var gibi. Ayağa dolanan halatlar, intihar eden kız, öldürülenler falan filan. Güzeldi kısaca. 
... ''Bu kadar çabuk sözler vermemelisin. Sözünü tutmazsan yaşlı bir adamı büyük bir düş kırıklığına uğratırsın.''... '' Terbiye, sadakat, bu gibi şeyler bir zamanlar Japonya'yı bir arada tutuyordu. Bu, size hikâye gibi gelebilir, ama doğru. İnsanlar bir görev duygusuyla birbirlerine bağlıydılar. Ailelerine, üstlerine, ülkelerine. Ama şimdi bunların yerine herkes demokrasiden söz ediyor. Bencil olmak, yükümlülükleri unutmak istedikleri zaman insanların ağzından hep o sözcüğü duyuyorsun. ''... ''Çocuklarıyla, sefil kocalarıyla uğraşmaktan başka bir şey yapmayan o kadar çok kadın var ki, hepsi de oldukça mutsuzlar. Ama cesaretlerini toplayıp da bunu değiştirecek bir şey de yapmıyorlar. Yaşamlarının sonuna kadar böyle sürüp gidiyor.''


YAPI KREDİ YAYINLARI

Çeviren: Pınar Besen
1. Baskı Ağustos 2012
164 Sayfa


2 yorum:

  1. bu kitabı okuduğunu görünce ilk aklıma gelen şey , aynı zamanda okumuşsak nasıl bir gönül bağımız var :D

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Aynı zamanda okuduk muhtemelen evet. :)) Canımsın.

      Sil