25 Ocak 2015 Pazar

Okudum Bitti - 7,8,9 : Metal Fırtına 2 Kayıp Naaş , 3 Kızıl Kurt , 4 Turan || Orkun Uçar

                            Herkese merhaba , Okuma Şenliği için Türk  bir yazardan bir üçleme ya da aynı seriden üç kitap okumam gerekiyordu. Necati Cumalı 'daydı gönlüm ama alamadım. Eksik kalmasın diye ilk çıktığında ilk kitabını ve farklı devamlarını okuduğum Metal Fırtına serisine şans vereyim dedim,  ufak çaplı nostalji olur hem de diye.                         Benim aldığım kitap üçü bir arada , tek kitap halindeydi. Yazılarının küçüklüğü harici , kolay okunan , sıradan bir kitaptı. 


                         İkinci kitap Kayıp Naaş. Metal Fırtına 'nın kaldığı yerden devam ediyor.Yani Atatürk 'ün naaşının çalınma aşamasından başlıyor. İş ,Amerika 'da görevde olan Gri Takım üyesi ajan Gökhan Birdağ 'a düşer. Bu arada Amerika 'da yaptığı eylemlere de dahil oluruz.


                          Kızıl Kurt 'ta ise işler hallolmuş , Gökhan çeşitli badireler atlattıktan sonra Kurt 'un kızı ile evlenip Alanya 'da sakin bir hayat yaşamaktadır. Bu sırada Kurt , Rus mafyasının eline düşmüştür, Mit 'in uyarısıyla İstanbul'a doğru yola çıkan Gökhan , hamile eşi ve üvey kızını saldırı sonucu kaybeder ,kendisi de ölmek üzereyken bulunur. Özel bir doktorun yardımıyla mucizevi bir şekilde iyileşir ve beklenmedik özellikler de kazanır. Bütün bunların arkasında Opriçnina denen örgüt ve lideri Korkunç İvan olarak bilinen gizemli kişidir.                         Son kitap Turan 'da ise hedef Çin 'dir , çünkü çok farklı bir biyolojik savaş tehlikesi vardır. Üstelik Gökhan 'ın yanında Kızıl Şaman olarak ün yapan Koray ve gelişen teknoloji sayesinde farklı özelliklere kavuşan Çelik Takım üyeleri de vardır. Genel olarak seri kolay okunuyor , bazı ilginç detaylar içeriyor ve hoş bir kurgusu var. Baştan sonra doğru beğenme katsayım düştü , farklı zamanlarda okusaydım da aynı mı olurdu bilemiyorum , ilk çıktığında çok beğenmiştim , şimdi eh işte diyorum.

... '' Biz Türkler, Yahudilere genellikle iyi davranan bir millet olduk. Birçok devlet onları kovarken biz kucak açtık. Öneğin, İngiltere'de Kral I. Edward tarafından 1290 yılında kovuldular ve 1656'da Oliver Cromwell tarafından tekrar kabul edildiler. Fransa, İspanya, Portekiz, Polonya, Almanya ve Rusya'da defalarca katliama uğradılar. Oysa Osmanlı İmparatorluğu 'nda her zaman rahat yaşadılar, işlerini serbestçe sürdürdüler. Peki sonuç : 1. Dünya Savaşı'nda Filistin'e saldıran İngiliz ordusunda gönüllü çalıştılar. Casusluk yaptılar. Gelibolu'da Siyon Katır Birlikleri, Türklere karşı savaşanlar arasındaydı.'' ... '' İsrailoğulları Yahudilerinin Hitler'den farkı yok. Antisemitistlerin söyledikleri şu söz gerçekten doğrudur: Yahudiler kendilerini insan, diğer milletleri insan ile hayvan arasında bir tür olarak kabul eder. ''... '' Komik adamsın Björn. Ama komikler cennete girmiyor. Hainler de... Yalancılar da... Ha bu arada , senden aldıklarımızı Sergei Voloshin 'e götüreceğiz, Korkunç İvan'a değil. Özel sipariş verdi. Müdür odasının aksesuar eksiği varmış.''

    ''Komik adamsın Aleksei. Ama dediğin gibi işte, cennete gitmiyor komikler... Köpekler de... Beyinsizler de...''

                                                   ALTIN KİTAPLAR
                                                 6. Basım Nisan 2013
                                                          720 Sayfa

2 yorum:

  1. Serinin iki kitabı yıllardır okunmayı bekliyor. Bu aralar okumam bir kaç yıl sonra okurum :(

    YanıtlaSil