29 Ocak 2017 Pazar

Sincaplı Gece || Cem Akaş
            Herkese merhaba. 2016 yılının son kitabına sıra geldi. Tembel ama mutluyum. Kitabı Sabit Fikir Dergisi 'nin  2016 listesinde  görüp sepetime eklemiştim. Arka kapak yazısı da çok bir bilgi vermiyordu hakkında, sürpriz bir okuma oldu benim için. Yazarı da ilk defa okumuş oldum. 


           Kahramanımız kapalı, mucit bir Türk kadını Emine. İlginç buluşu ise Mindy. Mindy, beyin dalgalarını saptayabilen bir cihaz. Beyin aktivitelerini değişik haleler şeklinde gösterebilen bir nevi fotoğraf makinesi. Son zamanlarda bu cihazla çekilen fotoğraflarda olmaması gereken bir şeyler olur. Fotoğrafların çekildiği mekanda olmayan bazı halesiz insanlar fotoğraflarda görünmeye başlar, hayalet gibi.  

            

          Bundan sonra işler iyice ilginçleşir. Bir nevi paralel dünyanın varlığı ortaya çıkar. İki dünya arası iletişim de kurulunca, oldukça farklı bir okuma oldu benim için. Çünkü gerçekçi bir roman beklerken gerçeküstü bir dünyaya da düşüverdim. Türk yazarlardan bu tarz bir şeyler okumadığım için şaşırdım. Kahramanlar da Türk. İlginçti. Kısa kısa bölümler halinde yazılmış. Kolay okunuyor. Eksiltmeli Roman yazıyor iç kapakta. Sanırım yazarın daha önceki kitaplarında da uyguladığı bir taktikmiş. Yabancısı olduğum için, kıyaslama yapamıyorum. Yazarın bir kitabını daha okumam lazım.


   Bu gece kitabın fotoğrafını çekerken, kahvemi saçma sapan bir şekilde kitabın üstüne döktüm. Kesin o halesizlerin işi, flaştan rahatsız oldular, bu ruhsuza saldırı düzenlediler. Çok mutsuzum. :( 
... FOTOĞRAFLAR BİZİ ÖLDÜRÜYOR.

... ''Mindy konusuna gelince, ölümlere neyin neden olduğunu galiba bulduk. Halletmeye çok yakınız.''

''Oppenheimer da öyle demişti herhalde, atom bombasını bulduktan sonra.''

''Bilemem. Işın tedavisi gören kanser hastalarına da bir soralım istersen.''

''Nükleer santral sızıntısı yüzünden kanser olanlara mı?''
... ''Biz ruhu olanlarız. Siz ruhsuzların dünyasından kendimizi korumaya çalıştık. Kendi dünyamızı kurduk, oraya atladık. Ama fotoğraflarınız bizi öldürüyor.''
CAN YAYINLARI

1. Baskı Ekim 2016
202 Sayfa
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder