26 Ocak 2017 Perşembe

Okudum Bitti- 7: Heidi || Johanna Spyri
                       Herkese merhaba. Gecenin kitabı buram buram çocukluğumuz kokan Heidi. Hepimiz okumuş, çizgi filmlerini severek izlemişizdir sanırım. Yıllar sonra tekrar okumak şahaneydi.  Arkadya Yayınları'nın Büyüklere Masallar adı altında şahane bir seriye imza atacağını duyduğumdan beri çok heyecanlıydım. İlk kitap Heidi, ikinci kitap Heidi Büyüyor ve şimdi de Pollyanna geldi. Üçü de birbirinden güzel tasarıma sahip. Şu kapaktaki zarafete, tatlılığa bir bakar mısınız? Bez kapaklı, çok güzel. Kocaman puntolu, kısaca şahane bir kitap olmuş. 💓💓💓 Büyüklere Masallar ama yaşı uygun çocuklarınız da bayılacak. Okumayı sevmeyenler bile okumak isteyecektir. Özellikle kız çocukları aşık olabilir. 


                Teyzesi tarafından büyütülen Heidi , ani bir kararla İsviçre'nin küçük bir kasabası olan Mayenfeld 'de yaşayan dedesine bırakılır. (Alp Amca). Çevrede huysuz bir ihtiyar olarak bilinen dedesi ile yaşayacağı için komşuları bile üzülürler. Ama neşeli, yardımsever, ufacık şeylerden bile mutlu olan Heidi bulunduğu her ortamı güzelleştirir. Dedesi, keçileri ve çobanlık yapan Peter ile geçirdiği bazen mutlu, bazen hüzünlü günleri tekrar yaşamak çok güzeldi. Hem kim Heidi 'yi sevmez ki?  Heidi büyüyor da çok yakında burada olacak. :)

... ''Sadece evime gitmek istiyorum. Ben buradayken Kar Tanesi çok ağlayacak. Büyükannem beni özleyecek. Burada güneşin dağlara iyi geceler deyişini bile göremiyorum. Hem atmaca Frankfurt'un üzerinde uçmaya gelirse normalden daha çok bağırmak zorunda kalacak. Çünkü burası, güzel dağlara çıkmayı tercih etmeyen çirkin, öfkeli insanlarla dolu.''

ARKADYA YAYINLARI

Çeviren: Dilek Parsadan
1. Baskı Haziran 2016
348 Sayfa                 

4 yorum:

  1. İçinde resim var mıydı? :))))
    Heidi deyince aklıma ille dağlar, bulutlar geldiğinden kitabında da ille bu resimler olsun isterim de :)

    YanıtlaSil
  2. bayılırım Heidi'ye çizgi filmini ayrıca severim :)

    YanıtlaSil