28 Nisan 2016 Perşembe

Okudum Bitti - 45 : Şifacı || Marina Fiorato


                     Herkese merhaba. Günün kitabı Arkadya Yayınları 'nın ilk ciltli şekeri : Şifacı. Benden önce annem okudu bitirdi ve itiraf edeyim benden çok sevdi. Kitap bu şekilde sunumuyla da İstanbook sitesinden alınabiliyordu. Detaya geçmeden öncelikle şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki kitabın güzelliğinde yazarından çok Arkadya ailesinin payı büyük. Editöründen, çevirmenine, güzel sunumun fikir sahibine ve diğer isimsiz kahramanlara teşekkürü borç bilirim. Çeviri , baskı, kapak görseli kusursuz.


                 
                Feyra, Nur Banu Sultan'ın zamanında sarayda şifacı. Bir gün Nur Banu Sultan 'ın zehirlendiğini fark eder ama müdahele için geç kalınmıştır. Ölüm döşeğindeki sultandan büyük bir sır öğrenir ve Padişah 'ın gizli (!) emellerine engel olmak için Venedik 'e kaçak bir yolculuğa çıkar. Burada olmadık maceralardan sonra yolu önceleri maskesinden dolayı Kuş Adam dediği bir doktorla kesişir. ( Keşke biraz daha aşk olsaydı kitapta.)


              Kara Ölüm denilen veba salgını ve büyük Venedik yangını çevresinde kurgusal bir maceraya atılırlar. Yazarın yarı Venedikli olması bakış açısını etkilemiş. Gerçekçi bir kurgu olsaydı daha çok severdim. Gerçi tarihi bilgi veren bir kitap değil sonuçta ama kurgu da olsa sinir olduğum yerler oldu. Uzun soluklu , temposu düşmeyen, bazı tarihi detaylarla, bolca kurgulanmış tarihi unsurla süslenmiş bir kitap. 


... ''Ve şehirde veba olduğu bir duyulursa, işler iyice kötüleşecek. Ölümün gölgesi insana garip şeyler yaptırır. İnsanlar kanunları tanımaz. Kendilerini sinirlenmek, çalmak, yalan söylemek zorunda hisseder ve kazanabiliyorken para kazanmak isterler.''... '' Düşünüyorum da...'' dedi Annibale, hiçbir selamlama cümlesi kurmadan, ''bir hikâyeye ihtiyacın olacak, Valnetti'nin dört hırsızı gibi; kutsal bir ağaç veya sihirli bir kuyu gibi bir şey. İnsanları senin ilacına inandıracak bir efsane. İnsanları ilaçlar değil, hikâyeler etkiler. ''... Bürokrasi, gerçekten, Venedik hakkındaki en yorucu şeydi.ARKADYA YAYINLARI

Çeviren:  Ayhan Ece Şirin
Mart 2016
448 Sayfa

1 yorum: