15 Nisan 2016 Cuma

Okudum Bitti - 41 : Gölgedeki Yıl || Hannah Ritchell
                           Herkese merhaba. Okunan kitaplar yavaş yavaş birikmeye başladı. Okuma hızım yerinde olsa da blogu ihmal ettim yine. Bu geceki kitabım , daha önce Kıyıya Vuran Deniz Kabukları (yazısı burada) kitabını okuduğum Hannah Ritchell 'in yeni kitabı Gölgedeki Yıl. 


                    Gölgedeki Yıl merak uyandıran bir giriş ile başlıyor. Okuyup bitirdikten sonra , uzun bir aaaa dedim. :)  Hem günümüzde hem geçmişte geçen , yani çift zamanlı ilerleyen kitapları çok seviyorum. Bu kitap da öyleydi. 1980 'lerde  bir grup genç arkadaş , gözlerden uzak bir gölü keşfetmek için yola çıkarlar, bu yolculuğun sonunda hepsinin hayatını değiştirecek kararlar alırlar. Diğer yandan doğurmadan bebeğini kaybeden Lila 'ya gizemli bir miras kalır. Ve yıllar sonra aynı göl evine yolu düşer. 


                       Aralarında ne tür bir bağlantı olacak diye çok başlarda düşündüm , tahmin edilebilir kısımları da vardı ama yine de sonu şaşırtıcıydı. O kadarını beklemiyordum. Puntosu çok büyük değil, kitap da oldukça kalın ama elimden bırakamadan okudum, bitirdim. Ciltli olması da çok güzeldi ama yaldızlı yazılar yer yer silindi, silinmese iyiydi. :))
... Birbirlerine sadece birkaç santimetre uzaktaydılar ama aralarındaki mesafe sanki dağlar kadar büyükmüş gibi geliyordu. Hâlâ konuşmadıkları bir sürü şey vardı ; yüzleşemedikleri pek çok şey.... Çok saçma görünüyordu, insan biri için nasıl bu kadar çok şey ifade edebilirdi, hem de bu kadar yoğun bir şekilde.... Kitap okumayan  bir adama asla güvenme...... '' Hayat çok zalim olabiliyor, değil mi?''... William boğazını temizledi. ''Bazı şeyler, kıymetli şeyler onları ne kadar yanında tutmak istersen iste elinden kaçarlar.''... ''Bazen gerçek mücadele olaydan sonra başlar, elinde kalanlarla yüzleştiğin zaman,'' diye devam etti William. '' Bununla nasıl yaşadığın. İşte, gerçek savaş budur.''

ORKİNOS YAYINLARI

Çeviren: F. Bilge Atay
Ekim 2015
584 Sayfa

6 yorum:

 1. çift zamanlı ilerleyen kitap seviyorsanız "Uyku Evi" ni öneririm. Yazarı Jonathan Coe.

  YanıtlaSil
 2. Mimlendinn :') http://okuyanmuggle.blogspot.com.tr/2016/04/mim-yak-yeniden-yaz-tekrar-oku.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En kısa zamanda yapacağım , teşekkürler.

   Sil
 3. ne güzel oluyor okuma hızımız istediğimiz gibi olduğunda :D

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil