1 Ekim 2013 Salı

Okudum Bitti-94 : Çavdar TarlasındaÇocuklar - J. D. Salinger
Çavdar Tarlasında Çocuklar ; eylül okuma listemdeydi , iki gün önce bitirebildim . Beklentim yüksek olduğu zaman genelde hayal kırıklığı kaçınılmaz oluyor. Bu kitapta da öyle oldu birazcık.


Anlatım sade ,akıcı , çeviri, baskı sorunsuz. Aslında basit bir konu işlenmiş ama epey detaylı. Holden Caulfield  isimli sorunlu ergenin okuldan atılmasını ve ailesiyle yüzleşmek için geçirmek zorunda olduğu üç günü konu alıyor. Bolca argo  içeriyor. Seveni çok olan bir kitap ama ben sevemedim pek. Tek sevimli yanı kardeşine olan sevgisi. Hepimiz ergen olduk tamam , ama bu ergenleri sevmedim ben. Belki 13- 14 yaşlarımda okusaydım kitabı daha çok sevebilirdim. Okudukça vurucu bir gelişme olacak diye umdum ama olmadı . Kitap okumayı sevmesi kalbime dokunmadı değil. :)

Central Parktaki ördekleri merak edeniniz var mı ?  :)

... ' Her neyse işte , Aralık ayı filandı, o rezil tepede hava, cadı karı memesi gibi soğuktu.  '


... ' Bir kitabı okuyup bitirdiğiniz zaman , bunu yazan keşke çok yakın bir arkadaşım olsaydı da , canım her istediğinde onu telefonla arayıp konuşabilseydim diyorsanız, o kitap bence gerçekten iyidir.'


... ' Ben kalkmış jambonlu ekmek yerken , birilerinin yalnızca kahve içip , kızarmış ekmek yemesinden nefret ediyordum.'Bu da Holden 'ın aldığı plaktaki şarkı   (söyleyen farklı )

Robert Burns ' e ait olan kitabın bir kısmına ilham olan şiirin, Türkçe çevirisini göremedim nette.
YAPI KREDİ YAYINLARI
198 SAYFA
ÇEVİREN:COŞKUN YERLİ
31. BASKI
EKİM 2012

Herkese keyifli okumalar.
6 yorum:

 1. Bu kitap için Teoman bir şarkı yazmıştı. Adı da gönülçelen :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teoman ' ı çok severim. Sanırım kitabın başka bir yayınevinden çıkan ilk çevirisi de o isimle çıkmış.

   Sil
 2. Ben bu kitabı lisedeyken okumuş, beğenmiştim ama hayranı da olmamıştım. Sonra Dokuz Öykü'yü de okudum ama şimdi bir şey hatırlamıyorum. Bana yazarın kişiliği ve dönemine göre bunları yazabilmesi kitaba bu ünü kazandırmış gibi geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet , zamanında söylenilemeyen şeyleri bir çocuğun ağzından yazması sanırım , ünü kazandıran.

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlayamamak olarak değerlendirmezdim ben. Ayrıca her kitabın , farklı bireylerde bıraktığı etki farklı olur. Siz çok beğenirsiniz , çok iyi anlarsınız, ben anlarım ama beğenmem. O kadar kitap okuyorum , hiçbirini anlayamadığımı düşünmüyorum. Bana ağır gelenler oluyor ya da bana hitap etmeyenler. Ya da benim çok beğendiklerimi hiç beğenmediğini söyleyen yorumlar okuyorum hiçbirine gidip ' Sen anlamamışsın , sığsın, yüzeysel bakmışsın ' demiyorum, Demem de. Silmiş olsanız da ben cvabımı yazayım , yorumunuz için teşekkürler. Bol kitaplı günler.

   Sil