14 Eylül 2013 Cumartesi

Okudum Bitti - 87 : Sığınak - S. L. Lewis
                                       Kapağı ve konusu ilk görüşte hoşuma  giden ve hemencecik okunan , hoş bir kitaptı. Çok  ip ucu  vermeden kısaca değinecek olursam ;


                                      2011 yılında başlıyor hikayemiz. Stella ağır bir travma geçirmiş, kendisini sığınağına yani kocaman evine kapatmış ,dışarıya çıkmayan  ve dolayısıyla çalışmayan bir psikologdur. Kıdemli meslektaşı Max ile evlidir , ilk görünüşte anlayışlı bir eş profili çizen Max ile olan geçmişlerine ilerleyen bölümlerde tanık oluyoruz.
                        
                                    Zaten kitap bölüm bölüm karakterlere ve zamana göre ayrılmış. Bu da kitabın hızlı okunmasına sebep oluyor. Ben çok seviyorum bu tarz kitapları. Bir Bölüm daha diye diye bitiveriyor.
                                
                                     Geçmişe dönmeden önce şaşırtıcı bir şekilde adının Blue olduğunu iddia eden bir kız çıkageliyor ve hava şartlarından dolayı , kızın donmasını istemeyen Stella mecburen onu içeriye alıyor. Blue ' da sorunlu bir kız. Kesişen hikayelerini okuyoruz ve gerilim başlıyor. Stella 'nın paranoyasının sebebini öğreniyoruz. Çok derin bir gerilim değil psikolojik yönü ağır basıyor.  Bir de geçmişten kalan Roger var , ilk görüşte sevdim kendisini.

                                   Genel olarak hoş bir kitaptı , kapak, punto, baskı yerli yerinde. Ama baskı hataları epeyce var. Eksik basılan , daha doğrusu cümle içinde eksik olan kelimeler vardı. Henüz tazecik bir yayınevi olan KAHVE YAYINLARI ' na bundan sonraki yayın hayatlarında başarılar diler , güzel kitapları bizimle paylaşmaya devam etmeleri dilerim. Bu puntoya bayıldım :)... ' Stella evi seviyordu ki taşındıklarından beri dışarıya sadece birkaç defa çıktığı düşünülürse bu onun açısından iyi bir şeydi. Ev kişisel krallığı , hem sarayı hem de zindanı gibiydi. '


... ' Havada kar taneleri uçuşuyordu , milyonlarca kuştüyü yastık gökyüzünde parçalanmış gibiydi. '


... ' Kuledeki Rapunzel gibi olacağım....

Ama  Stella 'nın kendini kurtarabileceği uzun sarı saçları yoktu. '                                         
                                                    KAHVE YAYINLARI
                                                   1. BASKI
                                                    MAYIS 2013
                                                   ÇEVİRMEN : CEREN ŞANLIDAĞ
                                                   335 SAYFA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder