9 Mayıs 2012 Çarşamba

Okudum Bitti:27- Bahçede Bir Türk - Yiannis Xanthoulis


                  Başlarda sever gibi olsamda okuyup bitirdikten sonra iyi ki okumuşum, ölmeden okunmalıymış diyemedim malesef.İzlediğim bazı filmler gibi vakit kaybımı değil mi karar veremedim.Basit korku hatta gerilim filmleri gibi. 404 sayfa.Sayfa boyutu ,baskısı güzel.Kocaman kocaman harfler.Hızlı okundu. Gereksiz kopukluklar, sapıklıklar,hadsiz Osmanlı/Türk yorumları var yer yer bence.İçerik anlatmayı çok sevmiyorum.Hem okumak isteyene sürprizi kalsın:)

Arka kapakta:

     Kifisya'da  gizemli geçmişiyle yaşayan yaşlı hanımın hizmetinde ki bahçıvnın oğlu İliya,medyumluk yeteneğiyle Hanım'ın acılı geçmişini canlandırır.Sonradan Meropi-İustini adını alan Rana Hanım,Osmanlı Devleti Çökerken,zengin bir yunanlıyla evlenip anavatanını terkeder.Adeta cinsel bir tutkuyla bağlı olduğu erkek kardeşi ise,İstanbullu bir Rum ile evlenerek Edirne'ye yerleşmiştir.Kardeşinin genç yaştaki esrarengiz ölümünün acısı,yaşlı kadının yüreğinde hala canlıdır.Ölüler aleminden tuhaf işaretler alan İliya,Meropi'nin kardeşiyle temas kurmasına aracı olabilecek midir?Bu umutla Meropi oğlana büyük bir miras bırakır.40 yıl sonra İliya İstanbul'a gelir....

     diyor. Zaten bu kısmı okuyunca belli oluyor kitap.Hani kitap okuyup bitince yeni yediğiniz tatlının damağınızda bıraktığı tat gibi bir tat kalır ya aklınızda,içinize.İşte koca 400 sayfa bitince gözlerimi kapatıp kitabı şöyle bir düşününce cam bir kavanozun içinde yüzen Hadım edilmiş Haremğalarının testisleri geldi gözümün önüne:S (Yok yok ben sapık değilim ,kitapta böyle bir cümle vardı:)

Not: Kitabı %100 el yapımı (annemle şakalaşmamız sonucu ortaya çıkn) Gülazer Şalvarımın üzerinde çektim:) bknız: google alıntısına:D
            

6 yorum:

 1. İlginç bir kitapmış, genede okumak lazım. Sayfa ismini değiştirmişsin bu arada. :)) Çok da yakışmış. ;)

  YanıtlaSil
 2. tşkler:)Annem de okuyacak -okuduğu kitap bitince-bakalım annem ne diyecek diye merak ediyorum ben:) Zevkler tartışılmaz ama biz kitap tartışması yaparız arada:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap okuyan bir annen varsa çok şanslısın canım. :)

   Sil
  2. Dedem rahmetli bile kitap okumayı severdi.Anneannem gazete ve dua kitaplarını hergün okurdu.Annem,ablam,yeğenim hepimiz kitapseveriz:) Maşallah bize:) Ve kitap seven herkese;)

   Sil
 3. Her kitap aynı etkiyi bırakmıyor maalesef. Ama olsun, yine de bir cümle bile varsa içinde güzel, okunmaya değer:)
  Keyifli okumalar.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki, normalde az, uzun süredir hiç tv izlemeyen biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim 1 haftada 2-3 dizi izleyen birinin harcadığı zamanımın biraz fazlasını almıştır.Olsun okadar:) tşk ederim hepimize bol bol keyifli okumalarr.

   Sil