17 Şubat 2016 Çarşamba

Okudum Bitti-27: Cehennemin Kızıl Hakikatı - Clive Barker


                   Herkese merhaba. Günün kitabı Stephen King 'in Quentin Tarantino 'nun övgüyle bahsettiği Clive Barker 'ın  yazdığı Cehennemin Kızıl Hakikatı.


               Dedektif  Harry D'amour doğa üstü vakalarla ilgilenen tanınmış bir dedektiftir. Haliyle de birçok düşmanı vardır ama çoğumuzun bildiği bir düşmanı var ki off off. Bu azılı düşman ; Pinhead.  Çivi kafa... Acı vermekten zevk duyan Cehennem Rahibi. 

          Kitap daha başından vahşetle başlıyor. Gözümün önünde Pinhead 'in silüeti eşliğinde okudum zaten. Oldukça etkileyiciydi. 
            Asıl korkulu macera Harry 'in çok değer verdiği arkadaşı, beraber iş yaptığı kör bir medyum olan Norma 'nın kaçırılmasıyla başlıyor. Hem de Cehennem'e kaçırılıyor. Böylece yolumuz Cehennem'e düşüyor.  

         Kitabın cildi, kapağı çok güzel. Bayıldım, baskı hataları da olmasa çok daha güzel olurdu. :) 
           İyi ve kötünün savaşını okumak gergin ama güzeldi. Üstelik kötüler de kendi içlerinde savaşıyorlar. Bol gerilimli, kanlı, savaşlı, sonunu çok merak ederek okuduğum bir kitap oldu. Pinhead severler okuyun derim.
...Ragowski önünde duran yüzleri inceledi. ''Yani, siz kendi dava kavganızı sürdürürken şeytan, yüzlerce hayatı sonlandırıp gezegendeki en önemli büyücülerin zihinlerini yağmaladı, öyle mi?''... ''İki kere ölmenin zevkini çok az insan yaşayabilir, özellikle de cellâdı yine aynı kişi olacaksa.''...'' El yazması müsveddelerin yerlerini söyledin mi ona peki?'' diye sordu Poltash.
   '' Makat deliğime saplanmış o kanca, midemi bağırsakalrıma doğru çekerken mi? Evet Arnold, söyledim. Kapana kısılmış bir sıçan gibi cırlıyordum. Ardından kancanın bağlı olduğu zincir, bağırsakalrımı dışarı dökerken o, evime kadar gitti ve saklı olan her şeyi bulup geri döndü. O süre zarfında ölmeyi o kadar fazla istemiştim ki, canımı alması için ona kalan tüm gücümle yalvardığımı hâlâ hatırlıyorum...''... '' Savaş, anlamları değişen diplomasilerin sürüp gitmesidir.''... '' Değer verdiğin hiçbir şey yok mu senin?'' ''Ölüm var. Acı var. Aşk, kaybedişi doğurur kadın. Yalnızlık, kırılganlığa kapı açar. Ne yöne dönersek oramızdan yara alırız. Tek gerçek miraz, ölümdür. Bize bağışlanan tek  gerçeklik.''


... ''Cehennem'deyken ölürsek ne oluyor? '' diye sordu Dale bir gözünü kapıdaki aralıktan ayırmadan.
''Sorunun cevabını bulursan,'' dedi Harry, '' gel beni de bul.''... Cennet'ten Dünya'ya kadar yayılacak bir savaştı bu gördüğü...

NEMESİS KİTAP

Çeviren: Begümnaz Yürekli
Ocak 2016
446 Sayfa
6 yorum:

 1. Çok güzel alıntılar. Emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
 2. Kitap çok ilginçmiş bu tarz kitapları çok severim listeme aldım hatta ön sıralara koydum canım ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
 3. O bal burnu öperim:) ♥
  Paylaşımın için teşekkürler Mektapçığım ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de öperiz güzel gözlü arkadaşım. :)

   Sil