1 Eylül 2015 Salı

Okudum Bitti - 71 : Damların Efendileri || On Üç Kedi Hikayesi


       

                              Herkese merhaba.                                Hem kedi hem hikaye severler bu kitap tam size göre. On üç kedi hikayesi içeren, kapağıyla da göz dolduran bu kitapta kimler yok ki ? Başta Edgar Allan Poe olmak üzere, Balzac, Mark Twain gibi isimlerin hikayelerini okumak çok güzeldi. Sanırım sadece Edgar Allan Poe 'nun hikayesini daha önceden okumuştum.  İçlerinde Türkçe 'ye ilk defa çevrilenler de varmış. 
Kitapta bulunan hikayeler ve yazarları şöyle:
Kedi - Marry E. Wilkins FreemanZut -  Guy Wetmore CarrylPsişik İstila - Algernon BlackwoodBir İngiliz Kedisinin Acıları- Honore De BalzacÇingene- Booth TarkingtonMavi Peri - G. H. PowellDick Baker'ın Kedisi - Mark TwainKara Kedi - Edgar Allan PoeMadam Jolicoeur'un Kedisi- Thomas A. JanvierDost Bir Sıçan - W. H. HudsonMonty'nin Dostu - William Livingstone AldenKraliçenin Kedisi - Peggy BaconCalvin - Charles Dudley Warner... Ne var hi her cennette bir yılan vardır.... Kişinin kendi başarısından daha sevindirici bir şey yoksa, kesinlikle komşusunun başarısından daha az sevindirici bir şey de yoktur.

                                                  *Zut -  Guy Wetmore Carryl

... Kadın çayını dökerken , '' Bütün mizahçılar kurtarılmaya değerdir'' dedi gülümseyerek. ''Bu denli yorucu günler geçirirken bir tanesini bile kaybetmeyi göze alamayız.''

                                                    *Psişik İstila - Algernon Blackwood

... Kadınların ne düşündüğü asla bilinmez, özellikle yazan kadınların.


... '' Yazık ki bu dünya yanılsama ve aldanmadan ibarettir. ''


                                        *Bir İngiliz Kedisinin Acıları- Honore De Balzac
... Hayatında bir kez olsun sadık ve bilge bir köpeğe sevgi beslemiş olanlara bu  şekilde edinilebilen tatminin doğasını ve yoğunluğunu açıklama zahmetine girmeme gerek yok. Dosdoğru, basit insanın kıymetsiz dostluğunu ve dayanıksız vefakarlığını sık sık test etmek zorunda kalan kişinin kalbine giden bir şey vardır bir hayvanın özverili ve fedakar sevgisinde.

                                               *Kara Kedi - Edgar Allan Poe

LEMUR YAYINEVİ


Çeviren: Fulya Alikoç

Mart 2015
221 Sayfa
                                     
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder