22 Ocak 2013 Salı

Okudum Bitti - 7 : Beklediğim Sendin - Amor Towles               Kate ve oda arkadaşı Eve'in hayatları 1937 yılının son gecesi Tinker Grey ile tanışmalarıyla oldukça değişir .Yazar bu değişimi bir dönem filmi havasında işlemiş.
Zaten kitabı elime alır almaz puslu bir film sahnesi canlandı gözümde , bu sahne kitap bitene kadar devam etti. İç içe geçmiş olaylar ,değişimler olsa da kitap oldukça durgun bir tempoda ilerliyor.
Eğer film olsaydı sıkılırdım ama okurken beni hiç sıkmadı.Kitabın başında kocasının adını vermeseydi okurken çok merak ederdim acaba kiminle evlendi diye ve tanışma evlenme fasılları olsaydı daha bir hoş olurdu gibi geldi bana ya da içimdeki romantik öyle isterdi ;)

             Kitabımızda 1937-1940 yıllarında yaşanan arkadaşlık,aşk,başarı,başarısızlık,bazen umut, bazen kaybediş anlatılsa da aslında bu olaylar Kate'in 1966 yılında kocasıyla tesadüfen bir sergide Tinker'in resmini görmesiyle canlanıyor, yani Kate ile birlikte bir geçmişe yolculuk yapıyoruz.Kate,Eve,Tinker,Hank,Wallace (en çok onu sevdim ), Anne, hepsinin hayatlarına, karakterlerine ayna tutmuş yazarımız.
Bu kadar karakteri içe vermesine rağmen karıştırılmıyor, çünkü herkes farklı.Mekanlar,zaman çok etkileyici içine alıyor okurken.Zamanda yolculuk yapıyorsunuz ama biraz durgun bir yolculuk.Sık sık caz müzikten,barlardan bahsetmesi adeta canımı çektirdi.Bir de Auld lange syne var çok severim :)

'...Nereye gideceğimden emin değilim, ama nereye gidersem gideyim her yeni güne senin adını söyleyerek başlayacağım..."

    ve bu cümle çok duygulu , öyle değil mi?.


Arka kapak tanıtımına da bakalım ;

Yirmi beş yaşındaki Kate Kontent 1937 yılının son gecesini oda arkadaşıyla beraber Greenwich Villagedaki ikinci sınıf bir caz kulübünde geçirmektedir ve ikisi, ceplerindeki toplam üç doları mümkün olduğunca idareli kullanmak zorundadırlar. Masmavi gözlere ve etkileyici bir gülüşe sahip yakışıklı bankacı Tinker Grey kulübe gelir ve yanlarındaki masaya oturur. Bu tesadüfi tanışma ve şaşırtıcı sonuçları, Kateyyi Wall Street firmasının sekreter odasından New York sosyetesinin üst basamaklarına ve Condé Nastın yönetici ofislerine; kıvrak zekâsı ve kendine özgü soğukkanlılığından başka dayanak bulamayacağı seçkin ortamlara taşıyan bir yıllık yolculuğun başlangıcı olur

Hatta buradan daha önce yazdığım yazar ve kitap tanıtım yazısına da göz atabilirsiniz.

  Kitabın kapağını , ayracını , baskısı çok beğendim.

Son kısımda ise genç George Washington'un yazdığı Nezaket ve Toplum İçinde Edepli Davranış Kuralları verilmiş ,zaten kitapta sık sık anılıyor.(108 maddecik)


EPHESUS YAYINLARI
BASIM 2013
427 SAYFA
ÇEVİRİ : SÜREYYA ÇALIKOĞLU


Herkese keyifli okumalar..11 yorum:

 1. kıtap kapağıda fılm sahnesıne benzıo bence:)
  guzel bı kıtap sanırım cok duygulu bır sozmus cok beğendım umarım okurum bende:) sevgıler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bence de :) Filmi de çekilecekmiş ama kitapların aksine ben filmlerde vurmalı kırmalı bol dövüşlü bol kaslı yakışıklıların filmlerini seviyorum:))

   Sil
 2. çok görüyorum bloglarda bu kitabı ama kararsız kalıyorum hep , az zaman mı geçse acaba???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bazen sık yorum görünce merak ediyorum, ama okumadığım kitapların detaylı yorumunu okumuyorum, fikrine ,zevkine güvendiğim arkadaşlarımın beğeni durumlarına bakıyorum (mesela sen;)) çok beğendiyse ya da hiç beğenmediyse daha çok merak ediyorum :) Sanırım bekleyen kitabın çok değildi , ben hazirana kadar kitap almayacağım:) Şubata kadardı şubatı beklemeden Tess kitapları aldım birkaç tane, biriktiler, tam gaz okuma moduna girmem lazım:))

   Sil
  2. Ben de almamıştım ne zamandır ama aldım , dün geldiler ama paylaşsam mı diye düşünüyorum , çünkü o kadar çok almışım ki:))Ayrıca çok büyük teşekkür ben de senin yorumlarını bekliyorum...

   Sil
 3. Güzel bir kitaba benziyor, kesin okurum da bakalım ne zaman :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam kışlık bir kitap:) Sevdiğin bir tarzsa oku derim:)

   Sil
 4. Face e de yazdım ama http://kitabisevda.blogspot.com/2013/01/cekilis-sonucu-sevilmis.html adreste çekiliş talihlisisin , :))Bir uğra 3 günü varmış:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gece geç saatte gördüm, teşekkürler tatlım.

   Sil
 5. Tanıtım için teşekkürler,listeme bunu da ekleyim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim , o listeler hiç bitmiyor değil mi:)

   Sil