28 Ocak 2013 Pazartesi

Okudum Bitti - 11 : Sokağın Zulası - Ahmet Ümit
                                                    Daha önce annemin Ahmet Ümit' i çok sevdiğini birden fazla söylemiş olabilirim ama yine söylüyorum hatta anneme bana da Ahmet Ümit'i sevdirdiği için huzurlarınızda teşekkür ediyorum.Bu kitabı yazarın evde eksik olan kitaplarını alarak anneme sürpriz yapmak istediğim bir alışverişimde şiir kitabı olduğunu bilmeden aldım.Şiir olduğunu görünce annemin adına daha çok sevindim , tam bir şiir canavarıdır.

                                           Ben de her ay ya da her listemde bir şiir kitabı okuma kararı verdiğimden beri şiir okuyorum.Bu listeme de Sokağın Zulası'nı eklemiştim. Aslında ben şiirde de romanda da öyküde de yazarının siyasi görüşünün gözüme sokulmasından hiç hoşlanmıyorum , tamam illa etkisi olur, oldurur yazan ama fazlasını sevmiyorum.Ahmet Ümit  bunu çok yapıyor.Bu ne yaman çelişki diyeceksiniz :) Evet aynen öyle olsa da seviyorum kendisini , şiirlerini de  sevdim.

                                            Hatta kızının çizdiği bir resim de var kitapta , kızına yazdığı şiirler beraber. Baba sevgisi benim için anlamı bilinmeyen bir kavram olduğu için ; ' Vay be kızına şiir yazmış adam ' dedim:) Acıtasyon değil ,cidden çok hoşuma gitti.Genel anlamda bakacak olursam yine beğendim kitabı.Uzunlu kısalı (kısalar ağırlıklı) yanlış saymadıysam 46 şiiri ve en çok beğendiğim  '' Kuzgun'' a Nazire ile birlikte 47 tane şiiri var. 'Kuzgun' şiiri bildiğiniz gibi Edgar Allan Poe diyince akla ilk gelenlerden. Ahmet Ümit işte o şiire Nazire yapmış, bence gayet iyi yapmış, severek okudum.En güzeli sona kalınca güzel bir bitiş oldu.

Şimdi üstüne bu dinlenmez mi ?EVEREST YAYINLARI
2. BASIM
ŞUBAT 2011
87 SAYFA


Herkese keyifli okumalar.

6 yorum:

 1. güzel yorumun için teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Bir kitap severe çekilişimi duyurmak isterim.
  http://ayvayedirenkiz.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En kısa zamanda ışınlanacağım:) Teşekkürler.

   Sil