2 Haziran 2012 Cumartesi

Okudum Bitti:37- Kartal Pençesinde - Peyami Safa

                                 
                                İki gün önce başlamıştım ama moral bozukluğundan okuma hevesim kaçmıştı.Dün büsbütün uykum kaçınca aldım elime,bitirmeden uyumadım.Zaten 104 sayfa.Peyami Safa'yı çocukluğumdan beri ayrı bir severim,bu kitabı duyduğumu bile hatırlamıyorum.Kartal İhsan lakaplı muhteşem komserin yazarın kendi ağzından anlattığı polisiye öyküleri.Beğendim,sade,sıkmayan.Ufak tefek baskı hatalı kelimeler var ama rahatsızlık verecek boyutta değil.Polisiye sevenler için mini bir kitap işte...

                               Arka sayfasına bakacak olursak;
                        Peyami Safa' nın annesi Server Bedia Hanım' ın  adından esinlenerek Server Bedi müstearıyla kaleme alığı hikayelerden biri Kartal Pençesinde... 1925 tarihli on kitaplık Kartal İhsan serisinin bir parçası olan bu hikayede,zeki,cesur ve adalet tutkunu polis komiseri Kartal İhsan'ın  azılı bir suç çetesiyle yaşadığı macereya tanık oluyoruz.
                       Yazarın yalnızca para kazanmak için yazdığı ve dönemin kimi gazetelerinde tefrika edildiğinde  okuyucu tarafından hevesle takip edilen bu hikayeleri,aynı zamanda Türk edebiyatındaki varlığı oldukça küçük bir yer kaplayan polisiye hikaye türünde de önemli birer kilometre taşı sayılır.
                   

5 yorum:

 1. Teşekkürler canım paylaştığın için.
  Canım paticiğin patisi nasıl oldu)

  YanıtlaSil
 2. Bende senin Ahmet Altan'lara bakıyordum tam ,kalp kalbe karşıymış :)) Çok şükür canım bugün daha iyi ayın 4'ünde kontolü var,ama kurumaya başladı iltihaplı bölge,dünkü kadar surat asmıyor bugün, o yüzden bugün mutsuz değiliz:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :))
   Çok şükür, çok daha iyi olur inşallah.

   Sil
 3. Ben de bu kitabını hiç duymamıştım, an itibariyle duymuş oldum :)

  YanıtlaSil