16 Ocak 2011 Pazar

Çağımızın Bir Kahramanı || Lermontov          Çağımızın Bir Kahramanı, psikolojik yönü ağır basan bir serüven romanıdır: Şaşırtıcı bir çekicilikte, aşk ve Ölümün, umut ve hayal kırıklığının yer aldığı olaylar, Kafkasya'nın kendine özgü tutkulu ve gizemli havası içinde geçer.

Güçlü bir el tarafından işlenerek bir röliyef gibi ortaya çıkarılan eserin başkişisi Peçorin bu olayların bazen kahramanı bazen de anlatıcısıdır. Onunla ilgili olarak yazarın kendisi şöyle diyor: "Okuyucular Peçorin'in kişiliği hakkında benim görüşümü öğrenmek isteyebilir. Söyleyeyim: Kitabın adı." Kendisiyle aynı dönemde yaşayan Puşkin'in en başarılı eserleriyle eşdeğerde tutulan Çağımızın Bir Kahramanı, Rus edebiyatının başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor....               
  
   denilse de kitap için  ben beğenmedim.İçinde Çerkezler için birçok yerde hırsız , Çeçenler içinde kavgacı dövüşçü hatta dinsiz deniliyor. Kızdım yani :) Ondan beğenmedim :)))               Peçorin adındaki bir adamın hikâyesini okuyoruz , kısaca Peçorin adındaki sevimsizin psikolojik portresi . Bir anti -kahraman. Kendine bağladığı kadınları terk edip , insanı sinir eden bir tip. Romandaki kadın karakterler sayesinde Peçorin 'in psikolojik durumunu , kişiliğini anlıyoruz.  Kadın karakterlerin farklı sosyal statülerden olmasına rağmen kadın olmanın ortak paydasında oldukları da gözümden kaçmadı :) .... Bütün dünyayı sevmeye hazırdım, beni kimse anlamadı:bende nefreti öğrendim. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder