9 Ekim 2015 Cuma

Okuma Etkinliği : Aşk Büyüsü - Tuba Atıcı Coşar || Röportaj          Herkese merhaba. Okuma Etkinliği'nde sıra geldi, tatlı yazarımıza sorduğumuz ufak sorulara. Tuba Atıcı Coşar 'ı tanımıyor ve merak ediyorsanız , içtenlikle cevapladığı sorularımız huzurlarınızda. Bu arada yakışıklı için bir maşallahınızı alırız. :) 


Öncelikle kendini birazcık tanıtır mısın?

·       
27 yaşında evli ve 3 yaşında bir erkek çocuk annesiyim. Daha önce devamlı çalışmama rağmen oğlumla birlikte iş hayatıma da ara verdim. İlgilenmekten ve vakit geçirmekten en çok zevk aldığım zamanlarım onunla birlikte geçiyor. Benden küçük bir kız birde erkek kardeşim var. Ailedeki en büyük çocuk benim. Okumaktan ve yazmaktan son derece zevk alan biri olduğumu söylememe gerek yok sanırım.
 Aşk Büyüsü' nün kurgusu aklında daha önce olan bir şey miydi yoksa bir sabah kalkıp böyle bir kitap yazmalı mıyım dedin?


·        Baran ve Ela çifti aklıma bir anda geldi desem yeridir. Yazmaya karar verdiğimde kuzenimle telefonda konuşuyorduk ve heyecanla isimleri bu olsun kurgusu bu olsun diye saatlerce anlattım. Ama gelin görün ki ilk kurgu olarak kalmadı tabii ki kitap ama yinede karakterler sabit kaldı. Kısacası karakterler kafamda netti ama kurgu zamanla gelişti.
Yazarken çektiğin zorluklar nelerdir ? Yazarken belli bir teknik gözetiyor musun?

·       Zorluk demek istemiyorum ama yazamıyorsam buna en büyük etken oğlum oluyor. Zamanım kısıtlı gündüzleri kesinlikle vakit bulamıyorum sadece onunla ilgileniyorum yazmak için sadece gece vaktim oluyor. Geç saatlere kadar oturup fırsat buldukça yazıyorum. Belli bir tekniğim yok aslında ama olmazsa olmazım müzik. Müzik dinlemeden kesinlikle odaklanamıyorum maalesef.
  


Diyelim ki okuyuculardan birinin Aşk Büyüsü hakkında hiçbir bilgisi yok. Ona kitabınızı nasıl tanıtırsın?

·       Aşk Büyüsü benim ilk bebeğim. Onun hakkında söyleyeceğim şey kesinlikle gerçek olurdu.  Ben yazarken bizden biri hissederek yazdım. Evet bir kurgu hepsi ama yine de gerçek hayatta olabilecek en doğru şekilde yazmaya çaba gösterdim. Aşk Büyüsü benim gözümde gerçek bir hikaye ve okuyucunun bunu seveceğini düşünüyorum.Gelecekte yeni bir kitap haberi var mı ? Ufuktaki planlardan bize biraz bahsedebilir misin ?

·       Hım, güzel bir soru. Ben ikinci kitap çalışmalarına başladım yavaş yavaş kurgum oturdu ve yazıyorum ama kitap olur mu onun için şuanda bir şey söyleyemiyorum. Aşk Büyüsü daha çok yeni ama tabii ki Berk ve Beren’in de hikayesinin kitap olmasını herkes gibi bende istemiyor değilim.  Yazmak bundan sonra senin için hobi mi , iş mi, tutku mu olacak?

Sanırım saydıklarının hepsi diyebilirim. Bundan sonra yeniden kendi mesleğimi yapabilir miyim bilmiyorum. Dediğim gibi oğlum için hayatımın o kısmından vazgeçtim isteyerek. Yazmayı hafiften iş olarak görüyorum artık sanırım ama benim için hobi ve tutku daha ağır basıyor. Yazmaktan oldukça zevk alıyorum ve beni hiçbir şeyin etkilemediği kadar etkileyip rahatlatıyor.

 Biraz da kitaplardan konuşalım. Şu an kimleri okuyorsun?


·       Yabancı yazarları okumayı çok seviyorum. Belli başlı favori yayınevlerim var aslında. Onlar ne çıkarsa alıyorum diyebilirim. Belli bir isim veremem şuanda ama içinde aşk olan kitapları çok seviyorum ve birde fantastik bir aşk romanıysa aşık oldum demektir. Bu tarzda en son Meleklerin Kanı kitabını okudum ve çok beğendim.En son hangi kitabı bitirdin, beğendin mi?

·       Yabancı yayınlarından çıkan Jamie McGuire – Tesadüf kitabını bitirdim ve çok sevdim. Yazarın çıkan tüm kitaplarını okudum aslında ve kadın ne yazsa okurum.Favori 5 yazarın?

·       Dediğim gibi yabancı yazarları okumayı daha çok seviyorum ama çok sevdiğim birkaç Türk yazarda var. 5 tane seçmem gerekirse, Jamie McGuire, Raine Miller, Colleen Hoover. Türk yazarlardan da Meral Kır ve Merve Akıncı kalemini okumayı seviyorum.Favori 5 kitabın?

·       Aslında ben araştırmadan kolay kolay kitap almam bu sebepten çoğu kitabımı severek okumuşumdur ama son zamanlarda okuduğum favorilerimi söylemek istiyorum.
-Kafes
-Başka Dilde Aşk
-Kördüğüm
-İki Aşk Arasında
-Sen’li
Bu çok az oldu ama daha yazmak istediğim bir sürü kitap var.
 İlk okuduğun kitabı hatırlıyor musun?


·       İlk ne okudum gerçekten hatırlamıyorum ama sanırım Stephan King kitabıydı. Ama okuma aşkım Alacakaranlık serisiyle bir geldi. O seri kitapları ve film hakkında inanılmaz heyecanlıydım. Hatta oğluma yeni doğum yaptığım 2012 yılında doğumdan 20 gün sonra film vizyona girecekti. Üçüncü filmdi sanırım, yataktan kalkıp sürüne sürüne filme gitmiştim. Herkes ne kadar manyak olduğumu söylese de asla kaçıramazdım.  Okuma /yazma sevdan nasıl başladı?


·       Okuma yazmayı her zaman çok sevdim ama bu kadar yoğun değildi. Aslında ikisinde de en etkili sebebim oğlum oldu. Onunla evde vakit geçirmeye başlayınca çok daha fazla okumaya, daha sonra da yazmaya başladım. Kitabımın başında da dediğim gibi bu konuda en büyük teşekkürüm oğluma.Son dönem Turk yazarlar hakkında fikirlerin neler?

·       Herkesin emek verdiğini düşünüyorum, hepimizin. Ama iyi sonuç alıyoruz ama kötü takdir okuyucunun. Sadece yoldan sapmamak işi başka yerlere taşımamak gerektiğine inanıyorum. Herkes verdiği emeğin karşılığını elbet alacaktır. Yazarlar hakkında pek söyleyecek bir şey yok aslında dediğim gibi söz hakkı okuyucuda oluyor böyle durumlarda.Biraz da bizden bahsedelim, kitap bloglarını takip ediyor musun?
·       Birkaç tane inandığım blogları takip ediyorum. Artık herkesin yorumlarına güvenilmiyor maalesef bunu fark ettim. Kendimde yeni yeni blogum da yazıyorum. Okumayı seviyorum neden olmasın dedim ve bende giriştim. Benim ki sadece hobi, okuduğum kitapları yorumlamaktan zevk alıyorum.
 
 Sorularımızı cevapladığın için teşekkür ederiz, son olarak okurlarına bir notun var mı?


·       Her adımda yanımda olan okuyucularım var ve tabii sonradan dahil olanlarda. Yazdıklarım umarım onlara mutluluk veriyordur. Benim aldığım keyfin çok daha fazlasını almaları için uğraşıyorum. Tabii ki daha çok başındayım ve kendini bilen biri insan olarak hatalarım olduğumun da farkındayım. Her hangi bir kusurum olduysa anlayış gösterirler umarım. Ama iyi ki varlar, iyi ki her biri hep yanımda oldular. Onları çok seviyorum. Bana hissettirdikleri inanılmaz şeyler için çok teşekkürler.
Bu güzel sorular için ben teşekkür ederim canım.
                İşte bizim sorularımız böyleydi. Sihirli Kitaplık ile Okuma Etkinlikleri Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın.  Tık tık Aşk Büyüsü yazım burada. Bol kitaplı günler. 

2 yorum:

  1. vay müthiş bir söyleşi olmuş canım , emeğine sağlık , kitabını okumadım yazarın ama aklımda :D

    YanıtlaSil
  2. Çok güzel bir soylesi olmus. Ufakliga da maasallah:) Tuba hanimla da benzer yonlerimiz varmis:) sevgiler
    www.deneyimlianne.com

    YanıtlaSil