5 Temmuz 2012 Perşembe

Hayvan hakları ve biz ...


                       Sevgili   ÖYKÜ  öyle güzel anlatmış ki ,duygularıma,üzüntüme tercüman olmuş adeta. Gerçek hayvansever bir avuç insana karşın onlarca hayvan düşmanı var.
        Ağzı dili olmayan,kimseye zararı olmayan hayvnlardan ne alıp veremedikleri var anlayamıyorum.Oturduğumuz sitede bile 2 köpek ve 1 kediye yemek veriyoruz, bakıyoruz diye duymadığımız laf kalmıyor. Yok kokuyorlar, yok pisler bilmem ne. Ne kokusu Allah aşkına yaşadığımız yerde alt yapı bile yok ,sivrisinek cenneti. Yaz sonunda gelip giden yazlıkçıların attıkları hayvanları görmeye yürek dayanmıyor. Almayın arkadaşım, çanta mı ayakkabı mı alıyorsunuz ,hevesiniz geçince atıp gidiyorsunuz. Köpek mundarmış:S Kadının alnı secdeden kalmıyor ,zehirleyeceğim bu köpekleri diye tehdit ediyor..Yani dine imana sığar.Allah'ın yarattığı zavallı hayvanlara zulmetmek,katletmek. Herkes ettiğini bulsun inşallah.Neyse bu hayvanlar konusunda çok dertliyim çok. Ne kolay değil mi oturduğun yerden yasa adı altında ölüm fermanı imzalamak. Vicdan kaybolmuş.İnsanlık zaten kalmadı :(

                  Öykü'nün yazısına burdan  ve  yasanın teferrüatlı açıklamasına burdan  ulaşabilirsiniz. Ben böyle üzücü şeyleri okumaya dayanamıyorum, ağlaya ağlaya okuyorum. Hayvana da yapılsa insanada yapılsa zulüm zulümdür:(

8 yorum:

 1. Taşındığım iki apartmanda da başı örtülü karıları olan, cumaya giden, dört yaşındaki kızının başını örttüren adam bahçedeki su kabını dökerdi. Bir gün gözümle gördüm tam suçüstü suyu böyle şaar diye dökerken! Ne oldu? 13 yaşındaki kızı sabah sabah kuran kursuna gidiyorum diye nüfus cüzdanını alıp evden kaçmış, hem de kendinden çok büyük dul bir adama! Polis bulmuş ertesi gün, tüm mahalleye rezil rüsva oldular, taşındılar. Öteki suyu döken de başı örtülü güya dindar bir kadındı, en alt katta oturuyordu o da gözümün önünde kedilerin suyunu döker, su kabını da çöpe atardı! Ne oldu? Biz oradan taşındıktan sonra evini lağım basmış:)))bütün halıları vs. lağım suyuyla ıslanmış...aynı apt. iyi görüştüğümüz bir komşumuz anlattı..

  Kedi olsun, başka hayvan olsun öldürene insan öldürene verilen ceza verilmelidir, hayvan öldürmenin cezası insan öldürmekle eşit olmalıdır ..düşünürsek hayvanlar insanlardan aşağılık değil tam tersine günahsız, masum ve onlardan daha üstünler..bir hayvan savaş çıkartmaz, doğayı katletmez, tam tersine tüm hayvanların doğaya faydası vardır bir şekilde..kedi,köpek,aslan yavrusunu insandan daha iyi bakar,doğar doğmaz tuvalete atmaz, camiye bırakmaz!Hiçbir hayvan kendi öz kızına,bacısına,yeğenine tecavüz etmez..yani insanlar hayvanlardan üstün değil tersine aşağıdır diyorum...(istisnalar kaideyi bozmaz)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Göstermelik din,iman bir işe yaramaz zaten.Herkesin içindeki en iyi kendisi ve Allah bilir tabi.Eden buluyor birşekilde ne güzel haberinin olması iç ferahlatıcı olmuştur ablacım:)
   Çok ok haklısın kıyaslamanda.En zararlı canlı kesinlikle insan.KEdiden,köpekten değil İnsandan korkacaksın bu devirde.Bırak kediyi köpeği yılandan ayıdan daha beter insanoğlu.

   Sil
 2. Duyarlısınız ,iyisiniz ,iyikide varsınız bu yüzden sizi takip ediyorum.Bunu bilir bunu söylerim Türkiye gibi bir ülkede hayvan severler de olmasa bu hayvancıkların hali ne olur.
  İyi belediyeler kısırlaştırmasın bakmasın insanlar horlasın bir kap su yemek vermesin ne olacak peki markete gidip alışverişmi yapacak bu zavallılar :(
  Onlar bize emanet şefkat merhamet göstermek bu kadarmı zor .Hayvanlarla uğraşan kin duyan insanları anlayamıyorum güçleri onlara yetiyor sanıyorum bu şekilde tatmin oluyorlar.
  Bu yazıyı iyiki yazdınız tşk...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı teşekkürü bende Öykü'ye ilettim , çok haklısınız keşke azcık daha çok olsak duyarlı insanlar.Siz de iyi ki varsınız, tşk ediyorum

   Sil
 3. Çok tsk ederım
  Paylastıgınız ıcın..

  O yasanın varlıgını ve bugun yarın cıkarılısını duyduktan sonra
  huzur kalmadı bende
  sokakta zaten zorlukla yasam savası veren bu masumlara
  aıt bunca acımasızlıgı
  benım bır ınsan olarak aklım almıyor

  ama onlar bunu yapabılıyor
  cok cok uzgunum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben tşk ederim güzel fikirleriniz güzel kalbiniz için.

   Sil
 4. durup dururken bi canlıyı katletmek...korkunç...

  YanıtlaSil