4 Kasım 2010 Perşembe

Bab- ı Esrar || Ahmet Ümit


. Okunası harika bir kitap.. Akıcı,sürükleyici güzel ...

Elif Şafak' a beslediğim derin antipatiden dolayı henüz aşk'ı okumadım ama en kısa sürede onuda okumayı planlıyorum,çok karşılaştırılmış.

Bu kitap sayesinde Ahmet Ümit ' i sevmeye başladım diyebilirim.


          Mevlevilik üzerinden hareketle inanç ,aşk ve bu ikisi arasındaki bağlantıya göz atıyoruz. Kitapta yok yok. Mevlana ile Şems ilişkisini okumak çok güzeldi. Farklı konular çok güzel harmanlanmış bu kitapta, Okuyun , okutun :)Merak edenler için Bab-ı Esrar: Sırlar Kapısı demekmiş...Arka kapak :


"Ahmet Ümit'ın son romanı, Bab-ı Esrar...Yaşamı, aşkı ve inancı yeniden düşünmek için… Yedi yüz yıldır çözülemeyen sır; Şems-i Tebrizi cinayeti...

Yedi yüz yıldır süren bir sevda; Şems-i Tebrizi ile Mevlânâ
Bab-ı Esrar sadece bir gerilim romanı değil, aynı zamanda bir sırlar kitabı. Fantastik öğeleri kullanarak çok katmanlı bir dil yaratan Ahmet Ümit bu yapıtında Mevlevilik temelinde din ve inanç üzerine ilginç sorular soruyor. Din ile aşk arasında, inanç ile sevda arasındaki ilişkiyi bambaşka bir açıdan gözlerimizin önüne seriyor.
Dünyayı, yaşamı, inancı ve aşkı, yeniden düşünmemiz, yeniden araştırmamız, yeniden okumamız için...

..."Cahillik engelinden atlayamayan, bilgi yükünü taşıyamaz."


..."Tanrı merhametten de, şefkatten de daha büyüktür. Tabii, şiddet ve cezadan da. Onda hepsi vardır, onda hepsi birdir. Bir olmak demek, çok olanı bir görünümde toplamak demektir, ama farklılıklarını silmeden, aynılaştırmadan, birbirine benzetmeden. Çünkü her varoluşun bir anlamı, bir gereği vardır. Çoğu zaman mesele Tanrı'nın ne olduğu değil, bizim onda ne dördüğümüzdür. Sevgi dolu olanlar merhameti görür, zalim olanlar şiddeti. Zeki olanlar aklı görür, aptal olanlar kör inancı, alimler bilimi görür, cahiller mucizeyi."

6 yorum:

 1. merhabalar..:)
  ne hoş bir sayfa bu böyle.
  kitaplarla ilgili ön görüşleri çok seviyorum.
  izliyorum sizi..
  beklerim bende sayfama,
  sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. tşkler:) Hemen iade-i ziyarete geliyorum:)

  YanıtlaSil
 3. bu kitap bir kaç aydır kitaplığımda duruyor. yorumunuz okuma hevesi getirdi içime :). ayrıca elif şafak konusunda yalnız değilsiniz...

  YanıtlaSil
 4. :) Okuduğum kitapları var Elif Şafak'ın ama sevemiyorum kendisini:)

  YanıtlaSil
 5. al bendende o kadar nedense bende hiç ısınamadım
  o yüzden kitabınıda almamıştım ama geçenlerde hediye geldi
  artık okunacak
  hayırlı günler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 3-4 kitabını okudum ,yine sevmiyorum Eif Şafak' ı

   Sil